Svazek čerstvě vytažených kurkumových kořenů držený v ruce s ochrannou rukavicí, s vegetací na pozadí, ilustruje sběr kurkumy.Kurkuma rostlina

Kurkuma lat. Curcuma longa, ang. turmetic je rostlina, která patří do čeledě zázvorovitých rostlin. První zmínky o kurkumě sahají do období před 10 000 lety do staré Číny, kde jí tamní léčitelé používali k léčbě zažívacích problémů. Slavný Marco Polo ji zmiňuje ve svém deníku po putování dalekou Asií. V Indii se kromě gastronomického využití jako koření používá při mnoha náboženských obřadech a svatbách zejména v hinduistickém náboženství.

Kurkuma jako rostlina

Z kurkumy se nejvíce využívá její oddenek, tedy její podzemní část. Rostlinu dále tvoří stonek o délce cca 60 až 100 centimetrů na konci kterého je květ narůžovělé barvy. Kurkumu lze snadno vypěstovat i v našich podmínkách. Pěstuje se pro okrasné účely jako pokojová rostlina. Dokáže taky krásně zpestřit váš květinový záhon na zahradě. Vyžaduje slunné místo s teplotou 20 – 30 stupňů a pravidelnou zálivku.

Využití kurkumy v kuchyni

Kurkuma je základní složkou kari koření, lze jí ale používat jako samostatné koření do slaných i sladkých pokrmů. Skvěle se hodí například do polévek, omáček, nebo jako přísada do smoothie. Kurkuma se nejvíce používá v asijské a indické kuchyni, ale díky jejímu širokému využití si pomalu dobývá svoje místo v české kuchyni. Kurkumu si také oblíbily Španělé, kteří ji přidávají do jejich národního jídla Paely, kvůli její žlutooranžové barvě a nezaměnitelné chuti. Používá se také jako barvivo například na zabarvení sýrů. V potravinářském průmyslu ji pak najdeme pod zkratkou E100.

Kurkuma-rostlina

Tip na recept: Mrkvová kari polévka – naleznete na konci článku

Kurkuma jako lék

Kurkumín – účinná složka

Kurkuma obsahuje mnoho látek, ale nejprozkoumanější z nich je kurkumín, který obsahuje vitamíny B, C a vitamíny E a K, dále minerály jako vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan a selen. Kurkumín je často složkou doplňků stravy které napomáhají správnému fungování jater a díky jeho protizánětlivým účinkům se také používá při zmírnění příznaků artrózy, osteoporózy apod.

Protizánetlivé účinky

Ve východní medicíně se kurkuma používá stovky let k léčbě nemocí od sezónní rýmy, koliky, žloutenky až po léčbu svrabu a zánětu spojivek. Účinná látka kurkumín se také používá při prevenci i léčbě virových chorob. Účinně zabraňuje množení dalších virů v samotných buňkách. Kurkumín je ale potřeba užívat ve velkých dávkách, aby se dostavil výsledek. K tomu slouží například tablety s vysokým obsahem kurkumínu, které jsou u nás běžně k dostání v lékárnách. V kosmetice jí najdete v přípravcích proti akné a mastné pleti.

Pomáhá při léčbě rakoviny

Některé studie poukazují na slibné výsledky při léčbě specifických typů rakoviny jako rakovina prsou, prostaty, rakoviny kůže, plic, jícnu, jater, slinivky břišní, žaludku a dalších typů. Americká Arizonská univerzita potvrdila svou studií, že kurkumín prokazatelně blokuje tvorbu metastáz u nádoru tlustého střeva.

Kurkuma pomáhá při hubnutí

Díky pozitivnímu účinku na trávení a enzymy urychluje metabolismus a tím napomáhá ke spalování tuků a udržování štíhlé postavy. Kurkuma také napomáhá k regulaci cukru v krvi a tím snižuje i chuť k jídlu. Kurkumín navíc napomáhá vylučování žluči, tím napomáhá metabolismu tuků a jejich spalování.

kurkuma jako lek

Podrobnější využití kurkumy jako léku naleznete v tomto článku.

Užívání kurkumy

Jak jsme již zmínili kurkumu lze užívat ve formě tablet, ale také v podobě šťávy, kurkumového mléka, nebo jako přídavek do denní dávky smoothie. Další z forem kurkumy je čaj, nebo kurkumový prášek. Dle zdravotního problému by se měl zvolit vhodný typ užívání. Je ale nutno mít na paměti, že doporučená denní dávka by se neměla překračovat, mohou totiž nastat nežádoucí účinky jako, průjem, zvracení, nevolnost, bolesti hlavy a u lidí s cukrovkou může způsobit problémy s hladinou
cukru. Pro lepší vstřebáváni kurkumínu je vhodné kombinovat s produkty s obsahem piperinu – látkou obsaženou v černém koření.

Kdo by neměl užívat kurkumu

Přestože má kurkuma mnoho blahodárných účinků na naše zdraví, nedoporučuje se užívání těhotným ženám v koncentrované podobě a vysokých dávkách, naopak jídlo s obsahem kurkumy má pro ženy benefit v podobě protizánětlivého účinku. Užívání kurkumy se bez předešlé konzultace nedoporučuje lidem s onemocněním ledvin nebo žlučových kamenů.

Recept: Mrkvová kari polévka

Suroviny:

  • Mrkev 500 g
  • Cibule 2 ks
  • Brambory 2 ks
  • Česnek 1 stroužek
  • Máslo 50 g
  • Olivový olej 2 PL
  • Zeleninový vývar 1L
  • Kari koření 2 ČL
  • Chilli prášek

Na dochucení:

  • Smetana na vaření
  • Sůl
  • Pepř

Postup přípravy

Cibuli nakrájíme na drobno a necháme zpěnit dozlatova na rozpuštěném másle s trochou olivového oleje(aby se nám máslo nespálilo), přidáme oloupanou mrkev nakrájenou na kolečka o tlouštce zhruba půl centimetru, nakrájený česnek a restujeme dalších pár minut, dokud nám mrkev hezky nezesklovatí. Dochutíme mletým chilli práškem a kari kořením, přidáme sůl a pepř dle chuti. Pár krát promícháme a necháme další 2 minuty opražit. Poté zalijeme vývarem a přidáme na malé kousky nakrájené brambory.

Polévku vaříme na mírném ohni cca 30 minut, dokud nám mrkev a brambory nezměknou. Po uvaření polévku rozmixujeme tyčovým mixérem a dle chuti dochutíme solí, pepřem, případně kari kořením. Na zjemnění chuti můžeme přidat smetanu na vaření. Podáváme s opečeným chlebem. Dobrou chuť.

kari polevka

Chcete podpořit funkci vašich jater? Přečtěte si o účincích zázračné bylinky jménem Ostropestřec mariánský. Máte problémy se spánkem nebo jste ve stresu? Kozlík lékařský vám může pomoci.

Foto: shutterstock.com

Reklama