Přestože jsou rajčata všeobecně nenáročná na pěstování a můžete je pohodlně vypěstovat doma na balkoně, poměrně často je postihují různé nepříjemné choroby. Naštěstí proti nim můžete svou budoucí úrodu účinně chránit. V některých případech postačí domácí hnojivo na rajčata nebo domácí postřik na rajčata proti plísni.
Nejčastější choroby rajčat
- Plíseň bramborová – nejprve uvidíte žluté skvrny na listech rajčat. Žloutnutí listů rajčat se postupně změní v hnědnutí a černání. Později plíseň zasáhne i plody, výsledkem bude černání rajčat nebo hnědé, hnilobné skvrny.
Co dělat, když černají rajčata? V této fázi pomohou pouze chemické přípravky jako například Magnicur, Champion nebo Cuproxat. Jako preventivní opatření můžete také pravidelně aplikovat domácí postřik na rajčata proti plísni. Nejlepší postřik na rajčata si připravíte smícháním 40 % mléka a 60 % vody. Aplikujte jej na listy přibližně jednou za 10 dní.

- Bakteriální skvrnitost – skvrny na listech rajčat ve žlutých, hnědých a černých odstínech se mohou vyskytovat také při bakteriální skvrnitosti. Od plísně ji však lze odlišit podle toho, že se v počátečních stadiích projevuje jako malé vodnaté skvrny na listech, stoncích a plodech. Rajčata zůstávají nedozrálá, žlutozelená s černými tečkami.
Co působí na tyto choroby rajčat na listech a plodech? Jako preventivní opatření proti výskytu a šíření bakteriální skvrnitosti listů používejte měďnaté přípravky podle pokynů výrobce.
- Septoriová skvrnitost – může být odpovědí na otázku „proč se kroutí listy u rajčat?“, ale pouze v případě, že se na listech rajčat vyskytují skvrny o velikosti 2–5 mm. Na rozdíl od bakteriální skvrnitosti postihuje pouze listy a nať – nikoliv plody.
Co pomáhá na takové skvrny na listech rajčat? Nejúčinnější jsou přípravky proti fytoftoře, které chrání i proti septorióze. Pokud však zpozorujete svinuté, zkroucené listy u rajčat bez skvrn, nejedná se o chorobu. Ve většině případů se jedná o důsledek vylamování výhonků listů nebo vysokých teplot. Deformované, zkroucené konce listů a výhonů mohou být ukazatelem přítomnosti mšic.
- Praskání rajčat – dobrou zprávou je, že praskání rajčat není nemoc ani důsledek nezvaných škůdců. Příčinou, proč praskají rajčata, může být zvýšená vzdušná vlhkost, vydatné deště nebo nadměrné zavlažování.
Co dělat, aby nedošlo k praskání rajčat? Pamatujte, že rajčata mají tendenci zadržovat vodu. Nikdy je nezalévejte na listy a plody – pouze ke kořenům. A v období sucha je nepřelévejte.
Nejlepší hnojivo na rajčata
Domácí hnojivo na rajčata, které podpoří růst a zvýší úrodu, si může připravit každý snadno. Vyzkoušejte jeden z následujících tipů na hnojení rajčat.
- Hnojivo z droždí na rajčata – hnojivo na rajčata z droždí je skvělou volbou. Obsahuje vitamíny a minerální látky, které mají pozitivní vliv nejen na klíčení po výsevu a výsadbě rajčat, ale také na růst, kořenový systém a úrodu. Připravte si hnojivo smícháním 100 g čerstvého droždí s asi 6-8 lžícemi cukru ve 2 litrech teplé vody. Směs nechte asi 2 hodiny odstát a před zálivkou ji zřeďte ve 100 litrech vody.
- Hnojivo z kopřiv na rajčata – pokud jde o to, čím hnojit rajčata, nemůžeme vynechat velmi oblíbené hnojivo z kopřiv, které je vynikající i pro okurky. Čerstvé kopřivové listy vložte do desetilitrové nádoby s vodou. Nádobu zakryjte materiálem, přes který může nálev dýchat. Asi po dvou týdnech louhování hnojivo nařeďte vodou v poměru 0,5:10 a aplikujte ke kořenům rajčat maximálně dvakrát týdně.
Tip na závěr: Káva jako hnojivo pro rajčata? Ano, kávovou sedlinu můžete čas od času opatrně zapracovat do půdy ke kořenům. Stejným způsobem můžete na rajčata použít i banánové slupky.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com