Zamyslená žena sedící doma s rukama kolem krku, může mít bolesti v krku.

Hltan je vstupní část hrtanové a hltanové trubice. Tvoří součást horních cest dýchacích a je také jakousi vstupní branou pro viry a bakterie přenášené vzduchem. Obtíže, jako je bolest v krku, dráždivé škrábání nebo hleny v krku, jsou obvykle způsobeny banálním infekčním onemocněním. Až v 80 % případů jsou původcem viry, takže volbou číslo jedna je tzv. symptomatická léčba, která se zaměřuje na potlačení nepříjemných příznaků. V následujících řádcích si povíme více o postupech, které v těchto případech přinášejí skutečnou úlevu.

Hleny v krku

Sputum neboli hlen je přirozeně vylučován našimi sliznicemi a je pro tělo nesmírně důležitý. Kromě zvlhčovací funkce má také funkci čisticí. Jeho úkolem je zbavovat tělo choroboplodných zárodků.

Zvýšená tvorba hlenu v krku

K nepříjemnému pocitu tzv. zahlenění dochází při nadměrné tvorbě hlenu v krku. Nejčastější příčinou jsou infekční onemocnění horních cest dýchacích. Tělo se snaží zbavit patogenů a chránit postižené sliznice zvýšenou produkcí hlenu. Pocit zahlenění může často přetrvávat i po odeznění akutních příznaků onemocnění. Dlouhotrvající hleny v krku jsou velmi nepříjemné a můžete s nimi bojovat i několik týdnů po onemocnění. Mezi další příčiny patří astma, kouření nebo reflux jícnu.

Hleny v krku

Jak se zbavit hlenu v krku

  • Pijte hodně tekutin, zejména neperlivou vodu a neslazené bylinné čaje. Zvýšený příjem tekutin je důležitý pro zředění hlenu v krku a usnadnění odkašlávání.
  • Inhalace nebo napařování pomáhá uvolnit přetrvávající hleny v krku bez nemoci. Můžete použít Vincentku nebo inhalační roztok z lékárny.
  • Zapněte zvlhčovač vzduchu. Vyšší vlhkost vzduchu pomáhá uvolnit hleny v krku.
  • Spěte s hlavou ve vyvýšené poloze. Tím zabráníte hromadění hlenu v zadní části krku, což vede k velmi obtížnému vykašlávání.
  • Užívejte léky, které rozpouští hleny a usnadňují jejich vykašlávání – tzv. mukolytika a expektorancia.
  • Vyhněte se lékům tlumícím kašel – antitusikům.

Domácí lék na vykašlávání hlenu

Připravte si koktejl z jablečného octa, který pijte 2 až 3krát denně. Přidejte lžíci syrového jablečného octa do sklenice s vlažnou vodou, zamíchejte a vypijte. Jablečný ocet pomáhá udržovat přirozenou hladinu pH v těle, a tím potlačuje nadměrnou tvorbu hlenu v krku.

Domaci lek na vykaslavani hlenu

Škrábání v krku

Škrábání v krku je často spojeno s bolestí v krku nebo bolestí při polykání a potížemi s polykáním. Škrábání v krku a dusivý kašel jdou často ruku v ruce, což může přerůst v nepříjemné záchvaty kašle. Nejčastější příčinou je sezónní nachlazení, ale přetrvávající potíže mohou signalizovat i vážnější onemocnění.

Příčiny škrábání v krku

Kromě nachlazení se škrábání v krku obvykle objevuje jako příznak zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, angíny a laryngitidy. Původci jsou nejčastěji viry, ale může se jednat i o bakteriální onemocnění, které vyžaduje léčbu antibiotiky. Škrábání v krku se také obvykle objevuje u některých alergií – například u senné rýmy nebo refluxní choroby. Může však být způsobeno i příliš suchým vzduchem v místnosti během topné sezóny. Při dlouhodobých potížích je vhodné lékařské vyšetření, aby se vyloučila nádorová onemocnění, jako je rakovina krku, hrtanu nebo dutiny ústní.

Skrabani v krku

Co na škrábání v krku

  • Zvyšte příjem tekutin a vitamínů. Vhodné jsou také bylinné čaje – například z jitrocele, heřmánku nebo měsíčku.
  • Používejte antiseptické pastilky nebo spreje do krku.
  • Zvyšte vlhkost vzduchu ve vytápěných místnostech. Můžete použít například zvlhčovače vzduchu. Nepřehánějte to s topením a často větrejte.
  • Omezte nebo co nejvíce vyřaďte kouření. Pokud nekouříte, vyhýbejte se zakouřeným prostorám.

Domácí recept na škrábání v krku

Med má velmi příznivý účinek na podrážděnou sliznici krku, kterou zklidňuje a zároveň působí antisepticky. Připravte si odvar z medu a cibule, který užívejte po malých lžičkách během dne. Jemně nakrájenou cibuli zalijte medem a nechte přes noc odstát. Ráno sceďte a sirup užívejte pravidelně bez zapíjení vodou.

Domaci recepty na skrabani v krku

Bolest v krku

Bolest v krku stejně jako škrábání v krku je běžným příznakem nachlazení, ale i jiných onemocnění horních cest dýchacích. Nejintenzivnější je bolest v krku při polykání. S běžnou bolestí si většinou snadno poradíte doma nebo užíváním antibiotik předepsaných lékařem. Zpozornět byste měli, pokud bolest v krku neustoupí po 10 dnech nebo pokud začne být spojena s chrapotem.

Co způsobuje bolest v krku

Bolest v krku se může objevit při výše zmíněném nachlazení nebo infekčních onemocněních horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o angínu nebo zánět hltanu či hrtanu. Tato onemocnění jsou často doprovázena dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota nebo celková únava. Intenzivní, často jednostranné bolesti v krku doprovázené vysokými horečkami jsou obvykle bakteriálního původu a vyžadují léčbu antibiotiky. Naopak mírnější bolesti spojené jen s mírně zvýšenou tělesnou teplotou jsou způsobeny viry. V tomto případě je léčba pouze symptomatická.

Co na bolest v krku

  • Na bolest v krku jsou nejvhodnější antiseptické přípravky nebo léky s přidruženým analgetickým účinkem. Vhodné jsou také protizánětlivé léky. Nejčastěji je seženete ve formě pastilek nebo sprejů.
  • Celkové regeneraci organismu napomáhá zvýšený příjem tekutin. Ideální jsou neslazené bylinné čaje obsahující šalvěj, heřmánek a měsíček. Vhodná je také čistá voda.
  • Zotavení urychlí také cílené posílení imunity zvýšenými dávkami vitaminů. Doporučujeme přidat vitamín C a D ve formě doplňků stravy. Rovněž je třeba podnítit zvýšenou konzumaci ovoce a zeleniny.
Bolest v krku

Domácí recept na bolest v krku

Přestože neexistuje žádný „zaručený recept“, jak se přes noc zbavit bolesti v krku, některé postupy mohou přinést poměrně rychlou úlevu od intenzivní bolesti. Jedním z nich je takzvaný Priessnitzův zábal. Jedná se v podstatě o studený obklad přikládaný na oblast krku. Namočte látku do studené vody, přiložte na krk a překryjte igelitem. Nechte působit, dokud se látka nezahřeje na tělesnou teplotu. Postup můžete opakovat.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama