Elegantní hortenzie patří dlouhodobě k nejoblíbenějším trvalkám okrasných záhonů. Bylo tomu tak již v minulosti, kdy se o ně s láskou staraly ještě naše babičky, a není tomu jinak ani dnes. Pěstování hortenzií přitom není nijak zvlášť náročné. Tato oblíbená trvalka potřebuje k prosperování polostín, ale s dostatkem slunečního svitu ráno a večer. Jedním ze základních předpokladů pro vypěstování nádherně zbarvených soukvětí je také propustná půda se správnou zálivkou. Pozor, je také důležité vědět, kdy sázet hortenzie. To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.
Základní informace a druhy hortenzie
Věděli jste, že tyto keřovité trvalky pocházejí původně z východní Asie a z Jižní a Severní Ameriky? Ačkoli jich po celém světě známe přes 70 různých druhů, u nás se nejčastěji pěstují následující:
- hortenzie latnatá,
- hortenzie kalinolistá,
- hortenzie velkolistá,
- hortenzie Annabelle, resp. hortenzie stromečkovitá.
V našich klimatických podmínkách standardně dorůstají do výšky několika desítek centimetrů, přičemž běžně vídáme hortenzie v zahradě jako součást okrasných záhonů. Nicméně není ničím neobvyklým ani hortenzie v květináči. Tyto trvalky jsou mezi pěstiteli velmi žádané a oblíbené zejména díky své nenáročnosti na čas a starostlivost.
Pěstování hortenzií
V souvislosti s tím, jak pěstovat hortenzie, je třeba vědět co nejvíce o jejich výsadbě, zalévání, stříhání, hnojení, zazimování či rozmnožování. Právě těmto tématům se věnujeme v dalších řádcích.
Kdy sázet hortenzie
Správnou odpovědí na otázku, kdy zasadit hortenzie, je brzy na jaře. Ideální termín však musíte co nejlépe odhadnout. Sledujte předpověď počasí a řiďte se také tím, zda náhodou ještě nehrozí noční mrazy. Mladé hortenzie jsou na nízké teploty, stejně jako na extrémně vysoké, velmi citlivé. Proto je nesazíme ani příliš brzy, ani v létě.
Náš tip: Pokud náhodou prošvihnete jarní termín výsadby, nechte jejich výsadbu na podzim. Určitě lepší později než během velkých veder.
Jak zasadit hortenzie
Kdy vysadit hortenzie ven, už víte. Dále je pro vás velmi důležité vědět, jak na to. V první řadě by měla být půda pro výsadbu dostatečně vlhká. Nejvhodnější je dobře propustný substrát, ze kterého bude snadno odtékat přebytečná voda. Kromě mrazů a vysokých teplot, které jsou pro mladé hortenzie kritické, jsou tyto trvalky náchylné také k hnilobě kořenů. Abyste jim zajistili co nejlepší podmínky pro růst, vysazujte je v rozestupech alespoň 1 až 2 metry.
Mějte na paměti, že každá rostlina se časem rozroste do šířky. Doporučujeme vám vykopat výsadbové jámy, jejichž objem bude v porovnání s kořenovým systémem sazenic alespoň dvojnásobný. Při výsadbě použijte univerzální zahradnický substrát a můžete přidat i trochu kompostu. Každou rostlinu poté pečlivě utlačte a zalijte.
Hortenzie do stínu? Jak jsme již zmínili v úvodu, hortenziím se nejlépe daří v polostínu, kdy na ně svítí slunce hlavně ráno a večer.
Jak zalévat hortenzie
Hortenzie byste měli zalévat u kořenů, aby se voda nedostala do kontaktu s květy a listy. Pravidelné zalévání, klidně i dvakrát týdně, nezanedbávejte zejména u mladých rostlin, v letních měsících nebo při dlouhodobém suchu. Starší hortenzie si již bez problémů vystačí i bez pravidelné zálivky, jen s přirozeným přísunem dešťové vody v průběhu srážek. Rozhodně však neuděláte chybu, když je během delšího sucha zalijete.
Náš tip: Udržujte vlhký substrát, neboli půdu, kde máte zasadené hortenzie. Dávejte však velký pozor na přemokření substrátu kvůli výše zmíněné náchylnosti ke hnilobě kořenů.
Jak a kdy stříhat hortenzie
Způsob, jak stříhat hortezie, závisí na tom, zda chcete rostlinu tvarovat, nebo nemáte tvarování v plánu. Pokud tvarování neplánujete, můžete ji nechat zcela volně růst, bez řezání. V opačném případě doporučujeme hortenzie stříhat po odkvětu, kdy ještě nehrozí riziko zničení poupat. Odstraňujte přitom zejména odkvetlé květy a poškozené větve.
Zajímavost: Vzhledem k tomu, že drtivá většina hortenzií kvete na starších výhoncích, doporučuje se je stříhat ihned po odkvětu. Naopak jiné nároky na stříhání má hortenzie latnatá, která kvete na jarním dřevě – proto ji stříháme brzy na jaře.
Video, jak stříhat hortenzie
Čím hnojit hortenzie
Tyto trvalky nejsou příliš náročné na hnojení. Zcela postačí, pokud při výsadbě použijete kvalitní univerzální substrát s trochou vyzrálého zahradního kompostu. Pokud však chcete svým rostlinám zajistit co nejlepší podmínky pro růst, přidejte jim dvakrát ročně trochu kompostu nebo tekutého hnojiva. A kdy hnojit hortenzie? Pokud jste je vysadili venku brzy na jaře, můžete to udělat například v dubnu a červnu.
Vyrobte si domácí hnojivo na hortenzie: Ocet na hortenzie? Už jste o tom slyšeli? Takové domácí hnojivo si připravíte rychle a jednoduše zředěním 1 litru octa s 8 litry vody. Aplikujte však roztok jen na starší rostliny – tím mladším by mohl poškodit kořeny.
Jak zazimovat hortenzie
Nevíte, jak zazimovat hortenzie v květináči? Naštěstí, zazimování hortenzie v květináči je velmi jednoduché. Podobně jako u muškátů postačí, když celou rostlinu společně s nádobou přemístíte někam dovnitř na teplejší místo.
Jak zazimovat hortenzii v záhonu? Pokud pěstujete hortenzie venku v záhonu, doporučujeme je na zimu zakrýt vhodným mulčem – například slámou nebo chvojem. Tímto rychlým a jednoduchým způsobem zajistíte účinnou ochranu kořenů před zimními mrazy.
Jak na množení hortenzie
Chtěli byste si vypěstovat vlastní trvalky? Na závěr vám tedy poradíme, jak množit hortenzie. Budete k tomu potřebovat jen kvalitní zahradní substrát a ostré nůžky (případně nůž), kterými provedete co nejčistší řez. K množení hortenzie použijte přibližně 20 centimetrů dlouhý odřezek odebraný na začátku vegetačního období, tedy na jaře. Poté z něj odstraňte spodní listy a ponechte pouze dvě horní řady. Odřezek zasaďte do půdy až po první řadu listů, pečlivě utlačte, důkladně zalijte a zajistěte mu teplé místo v polostínu s dostatkem světla.
Tip na závěr: Substrát udržujte neustále vlhký. Zhruba po měsíci, když se odřezek zakoření, můžete vlastnoručně vypěstovanou hortenzii přesadit na konečné místo.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com