Muž si masíruje oblast ucha a čelisti, což je technika, která může zmírnit nepohodlí způsobené tinnitem a napomoci cirkulaci v této oblasti.

Může znít jako šumění potůčku, šumění mořské mušle nebo hučení vodopádu. Nezřídka se ozývá i pískání v uchu, praskání nebo bzučení. Pokud trvá jen několik vteřin, maximálně minut, nejedná se o nic vážného. Problém nastává, pokud vás rušivý zvukový jev, nazývaný také tinnitus nebo tinnitus auris, provází několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců. Proč k němu dochází a jak odstranit hučení v uších? To se dozvíte v následujících řádcích.

Tinnitus – Co to je

Zvukový fenomén, který je slyšet jako hučení v uších nebo pískání v uších, se odborně nazývá tinnitus. Mluvíme o něm tehdy, když neexistuje žádný vnější zdroj zvuku, ale naše ucho zvuk přesto slyší. Takové zvuky mohou mít různé alternace a intenzitu. Můžeme slyšet pouze jemné šumění v uchu nebo hučení v uchu, nebo se v uších může ozývat praskání, bzučení, nebo dokonce zvonění.

Výzkum ukazuje, že tinnitus je poměrně častý jev. Každý z nás během svého života zaznamená alespoň mírné pískání v uších. Dlouhodobější nebo intenzivnější hučení v uších se vyskytuje asi u 10-25 % dospělé populace. Mohou jím trpět i děti. Stav se může spontánně zlepšovat bez jakéhokoli zásahu až do úplného vymizení. Existují však i případy, kdy se tinnitus zhoršuje. Pokud přetrvává déle než tři měsíce, označuje se jako chronický.

Tinnitus Co to je

Šumění a pískání v uších: Příčiny

Tinnitus bývá způsoben řadou faktorů, které mohou, ale nemusí přímo souviset s uchem. Jeho příčiny jsou ve většině případů nezávažné. Abychom je mohli podrobněji popsat, je třeba rozlišit:

  • objektivní tinnitus – zvuk slyší i vyšetřující díky přístrojovému vybavení,
  • subjektivní tinnitus – zvuk slyší pouze vyšetřovaná osoba.

Příčiny objektivního tinnitu

Objektivní tinnitus se vyskytuje velmi zřídka. Mezi jeho nejčastější příčiny patří:

  • cévní anomálie na hlavě nebo v oblasti krku,
  • svalové kontrakce v oblasti patra, hltanu nebo středního ucha,
  • porucha funkce kterékoli části ucha.

Příčiny subjektivního tinnitu

Subjektivní tinnitus má často idiopatický původ, což znamená, že v mnoha případech není nalezena zjevná příčina. Mezi možnými příčinami přicházejí v úvahu například tyto:

  • pobyt v nadměrně hlučném prostředí,
  • nahromadění ušního mazu nebo ušní infekce,
  • cizí předmět v uchu,
  • postupná ztráta sluchu,
  • užívání některých léků,
  • vysoký krevní tlak,
  • Menierova choroba – porucha vnitřního ucha,
  • poruchy čelistních kloubů,
  • nádorové onemocnění,
  • některá chronická onemocnění – např. cukrovka, migréna, poruchy štítné žlázy, anémie, autoimunitní onemocnění atd.

Tinnitus a krční páteř

Hučení v uších, stejně jako šumění nebo pískání v uších, může být způsobeno také problémy s krční páteří. Pokud se potýkáte s nepříjemnými zvukovými jevy a zároveň máte problémy s krční páteří, doporučujeme zaměřit se na řešení primárního problému. Tím mohou být změny na obratlích, které dráždí nervová vlákna nebo mění průtok krve. Odstraněním primární příčiny pak zmizí i pískání v uchu.

Tinnitus a krcni pater

Jak odstranit hučení v uších

Pokud vás trápí jakýkoli nepříjemný zvukový jev, který přetrvává delší dobu nebo se často opakuje, měli byste podstoupit lékařské vyšetření. Jakmile bude zjištěna příčina vašich potíží, základem léčby bude její odstranění. Může se jednat například o odstranění ušního mazu, vyléčení infekce, zásah čelistního ortopeda a podobně.

V opačném případě by terapeutická doporučení měla být zaměřena alespoň na zmírnění příznaků. Tedy na to, jak zmírnit nebo zastavit pískání v uchu, v případě jak snížit jeho dopad na kvalitu života.

Tinnitus: Léčba

V současné době neexistuje žádná cílená léčba hučení v uších. Známe však postupy, které mohou příznaky zmírnit nebo do určité míry potlačit.

  • farmakologická léčba – používají se kortikosteroidy, antivertiginóza, antidepresiva nebo léky proti úzkosti,
  • zvukové terapie – ty vycházejí z předpokladu, že tinnitus je způsoben poškozením některé z nervových drah, které jsou stimulovány zvukem, nebo že se zvuková terapie používá k maskování nepříjemného zvukového jevu,
  • sluchadlo – může zvýšit intenzitu okolních zvuků a snížit hladinu zvuku v uších,
  • alternativní terapie – elektrostimulace, magnetoterapie, akupunktura atd,
  • relaxační terapie, psychoterapeutické přístupy – pomáhají zmírnit stres vyplývající z obtěžujících zvukových jevů nebo pomáhají při usínání, které může být zvukem narušeno.
Tinnitus Lecba

Babské rady na pískání v uších

Existuje několik domácích receptů na zmírnění pískání a hučení v uších. Jejich účinnost však závisí také na příčině tinnitu.

Tinnitus: Domácí léčba bylinkami

Jako bylinná léčba ke zmírnění hučení v uších se obvykle doporučuje užívání zázvoru nebo doplňků stravy obsahujících ginkgo. V obou případech se předpokládá, že zvyšují prokrvení a tím zlepšují funkci sluchových a okolních struktur.

Česnek na tinnitus

Česnek se používá pro své antiseptické, antibiotické a posilující účinky. Obecně se doporučuje louhovat jemně nasekaný česnek v mandlovém nebo extra panenském olivovém oleji. Česnekový výluh můžete uchovávat v lednici. Před použitím směs přeceďte, nechte zahřát na pokojovou teplotu a nalijte do lahvičky s kapátkem. Aplikujte jednu až dvě kapky přímo do ucha.

Cesnek na tinnitus

Jablečný ocet na tinnitus

Jablečný ocet je účinný při léčbě infekcí, pomáhá v boji proti virům a bakteriím. Doporučuje se vypít denně polévkovou lžíci jablečného octa zředěnou vlažnou vodou.

Cviky na tinnitus

Při léčbě hučení v uších může být účinné také cvičení. Zejména je vhodné zaměřit se na celkové uvolnění svalů – například prostřednictvím progresivní svalové relaxace, autogenního tréninku nebo hlubokého dýchání. Účinná mohou být také cvičení zaměřená na uvolnění krční páteře nebo masáž krční páteře.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama