Muž používá klíč na odvzdušnění moderního radiátoru, což je snadný postup pro zlepšení účinnosti topení.

Odvzdušnění topení patří k běžným sezónním činnostem každé domácnosti. Protože není nijak složité, můžete jej provést, aniž byste museli volat servisního technika nebo topenáře. Jen je třeba vědět, jak na to. A právě tomu se budeme věnovat v tomto článku. Nachystejte si klíč na odvzdušnění radiátorů – poradíme vám, jak odvzdušnit topení.

Kdy odvzdušnit topení?

Existuje několik poznávacích znaků. U běžných radiátorů je hlavním z nich teplota. Pokud si všimnete, že vaše radiátory po zapnutí topení nehřejí rovnoměrně, je pravděpodobné, že jsou zavzdušněné. Může se stát, že zatímco radiátor v jedné místnosti topí přesně zvolenou intenzitou, v jiné bude studenější. Ještě lepším varovným signálem jsou však nerovnoměrné teploty v rámci jednoho radiátoru. Pokud má radiátor v každé oblasti jinou teplotu – například nahoře je horký a dole chladný – jedná se o zavzdušnění. Ideální čas, kdy odvzdušnit topení, je také tehdy, když radiátory vydávají podivné zvuky připomínající bublání, žbluňkání nebo bouchání.

Pokud jde o podlahové vytápění, poznávací znaky zavzdušnění jsou podobné jako u radiátorového vytápění. Vzduch v systému poznáte podle toho, že teplota v jednotlivých místnostech nedosahuje vámi nastavené úrovně. Nebo, stejně jako u radiátorů, můžete slyšet bublání od oběhového čerpadla.

Detailní pohled na radiátor během testování jeho teploty, což je důležitý krok před odvzdušněním.

Jak odvzdušnit topení

  1. Odvzdušnění radiátorů
  2. Odvzdušnění podlahového topení

Poznámka: Při odvzdušňování radiátorového vytápění budete pravděpodobně potřebovat odvzdušňovací klíč. U některých typů však vystačíte i se šroubovákem. Každopádně speciální klíč na odvzdušnění radiátorů určený i pro odvzdušnění starého radiátoru lze snadno zakoupit v železářství, stavebninách nebo u topenářů.

Jak odvzdušnit radiátor

1. Nastavte topení na maximum: Nejprve zapněte topení na maximum a počkejte, až se radiátory zahřejí. Během tohoto kroku se v nich začne zvyšovat tlak, který vytlačí vzduch. Můžete průběžně kontrolovat teplotu radiátorů a sledovat případné zvuky, které vydávají. Zjistíte, které radiátory budou nejvíce zavzdušněné.

2. Vypněte topení a uvolněte ventil: Vyčkejte, až radiátor vychladne, abyste zabránili případnému opaření. Pod ventil umístěte nádobu, která zachytí vytékající vodu, a pro jistotu položte na podlahu hadr. Poté vezměte klíč na odvzdušnění radiátorů a uvolněte jím ventil (asi o čtvrt otáčky nebo podle potřeby). Dávejte však pozor, abyste se nepopálili o vzduch unikající z ventilu.

3. Vypusťte vzduch a zavřete ventil: Z uvolněného ventilu bude unikat vzduch a postupně i voda, kterou zachytíte v připravené nádobě. Když se průtok zpomalí, je to signál úspěšného odvzdušnění. V tomto případě můžete ventil uzavřít. Nedotahujte jej však příliš pevně, abyste později neměli problém s jeho otevřením, až budete příště potřebovat odvzdušnit.

Náš tip: Při odvzdušnění radiátorů zkontrolujte tlak v radiátorech. Pamatujte, že ideální hodnota je přibližně 1,5 baru.

Ruce nastavují ventil na starším radiátoru při procesu odvzdušňování pro dosažení lepšího tepelného výkonu.

Jak odvzdušnit podlahové topení

Odvzdušnění podlahového topení se může laikovi zdát komplikovanější. Pokud si nevěříte, svěřte ji odborníkovi. My se však pokusíme celý proces vysvětlit co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji.

Nejprve je třeba uzavřít všechny obvody na rozdělovači. Jakmile to uděláte, můžete připojit vodovodní hadici + jednu další ke spodnímu tělesu rozdělovače. Poté začněte odvzdušňovat otevřením prvního okruhu. Když z hadice připojené ke spodnímu tělesu vytéká nepřerušovaný proud vody, provedli jste odvzdušnění správně. Okruh můžete opět uzavřít. Stejným způsobem odvzdušněte i zbývající okruhy.

Náš tip: Podlahové topení odvzdušnujte a proplachujte upravenou vodou. Speciální sady k tomuto účelu si můžete snadno půjčit v půjčovně nářadí nebo u topenáře.

Technik odvzdušňuje systém podlahového vytápění, což je důležitý krok pro zajištění efektivního fungování topení.

Tip na závěr: Jak odvzdušnit topení bez ventilu

Věděli jste, že radiátor nemusí být nutně vybaven odvzdušňovacím ventilem? Odvzdušnění topení bez ventilu je však stejně snadné jako běžné odvzdušnění topení v rodinném domě. O něco složitější je odvzdušnění topení v paneláku, při kterém by měli všichni obyvatelé vzájemně spolupracovat. Každopádně pokud jde o odvzdušnění topení bez ventilu, začněte vypnutím termostatu otočením hlavice do nulové polohy. Poté pomocí vhodného klíče povolte převlečnou matici – začne unikat vzduch. Dávejte pozor, abyste se nepopálili. Až začne vytékat voda, můžete matici opět utáhnout.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama