Velká lavina padající z horského masivu s velkým množstvím sněhu.

Nikdo nechodí do hor, na túry nebo na lyžování s očekáváním, že skončí pod lavinou. To však neznamená, že se to nemůže stát právě vám. Proto je dobré být co nejvíce informován, zjistit si co nejvíce údajů o lavinách a aktuálním lavinovém nebezpečí a v krajním případě vědět, jak přežít sněhovou lavinu. Mějte na paměti, že lavina je obrovský živel, který připravil o život mnoho lidí – i zkušené turisty nebo lyžaře.

Na přežití budete mít jen několik minut

Podle odborníků můžete pod lavinou přežít zhruba 15 minut. Délka trvání se samozřejmě může lišit v závislosti na konkrétních podmínkách – jak hluboko pod sněhem se nacházíte, co máte na sobě, jak moc vás vaše vybavení omezuje v pohybu a v neposlední řadě na vašem zdraví nebo na tom, zda jste utrpěli nějaké zranění. Když pomineme všechny tyto faktory, zhruba po 15 minutách vám začne docházet kyslík. V souvislosti s tím, jak přežít lavinu, je tedy opravdu důležitá každá minuta.

Tipy, jak přežít sněhovou lavinu

V první řadě je důležité respektovat přírodu a nezahrávat si s ní. Lavinu může spustit náhlé oteplení, velké množství čerstvě napadaného sněhu nebo dokonce extrémně silné mrazy. Proto vždy sledujte aktuální informace o lavinovém nebezpečí ve vaší oblasti. A řiďte se následujícími radami.

Lavina pohlcující zasněžené hory, vytvářející obrovský oblak sněhu.

Nejezděte do hor sami

Nezáleží na tom, jestli se chystáte na pěší túru nebo na lyže. Nikdy nechoďte sami do hor, kde hrozí riziko sesuvu laviny. Šance, že vás někdo najde pod hromadou sněhu, šance na přežití je v takovém případě minimální. Kromě toho, při plánování vašich výletů zvažte možnost ubytování na horské chatě, kde můžete získat aktuální informace o lavinovém nebezpečí a poradit se s místními odborníky.

Dodržujte rozestup

Jednou z příčin, proč se lavina může utrhnout, je náhlá změna tlaku. K tomu dochází například tehdy, když se velká skupina turistů nebo lyžařů pohybuje blízko sebe. Proto dodržujte několikametrové rozestupy a dávejte na sebe pozor. I když se lavina náhodou utrhne, je větší šance, že vás někdo ze skupiny najde nebo že vy najdete své přátele.

Horolezci šplhající po zasněženém svahu, připoutaní lanem, během výstupu na horu.

Snažte se dostat na okraj

Když se lavina spustí, snažte se dostat co nejvíce na okraj. Lavina totiž dosahuje největší rychlosti a intenzity ve středu svahu/kanálu. Proto se snažte utéct/lyžovat k okraji, kde se právě nacházíte.

Zbavte se přebytečných věcí

Pokud vyhodnotíte situaci tak, že lavině již nemůžete uniknout, zbavte se všech nepotřebných věcí. Odepněte si lyže, odhoďte hůlky a sundejte si batoh (pokud se nejedná o speciální batoh s airbagem). Všechny výše uvedené předměty by vás mohly omezovat v pohybu a snaze přežít sněhovou lavinu.

Zkuste „plavat“ v lavině

Snadno se to řekne, ale když se dostanete do přímého kontaktu s lavinou, snažte se v ní „plavat“ a zůstat takříkajíc na povrchu. V ideálním případě se stále snažte dostat na okraj laviny, kde může slábnout. Chraňte si přitom hlavu. Pokud lavina začne slábnout a vy jste pod sněhem, držte ruce před obličejem, abyste vytvořili vzduchovou bublinu.

Šetřete si síly a kyslík

Pokud se lavina zastavila a vám se nepodařilo dostat zpod sněhu, musíte zachovat klid a spoléhat na pomoc. Tím, že se snažíte vyhrabat nebo křičíte, můžete několikanásobně rychleji spotřebovat kyslík. Šetřete proto síly a křičte, jen když uslyšíte hlasy nebo kroky. Pokud ovšem cítíte, že sněhová pokrývka není příliš pevná a máte pocit, že se můžete vyhrabat, zkuste to.

Lavina sestupující ze zasněženého svahu, v blízkosti elektrického vedení.

Rada na závěr: Vždy mějte u sebe povinné vybavení

Obsahuje lavinový lokátor/pípák, lavinovou sondu a lavinovou lopatu. Nadstandartní výbavou v souvislosti s tím, jak přežít sněhovou lavinu, je batoh s airbagem, který vás při zásahu může udržet na povrchu laviny nebo vám usnadní vaši lokalizaci pod sněhem.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama