Dítě dostává lék lžičkou.

Víte, co je to černý kašel a jaké jsou jeho příznaky? Toto vysoce nakažlivé infekční onemocnění postihuje dýchací cesty a plíce. Začíná nenápadnými příznaky, které se podobají chřipce. Postupně však přecházejí v intenzivní záchvaty kašle. Přečtěte si, jak se projevuje černý kašel, jaká je jeho inkubační doba a jak ho léčit.

Co je černý kašel?

Černý kašel (lat. pertussis) je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Postihuje výhradně lidi a postihuje dýchací cesty a plíce. Černý kašel je vysoce nakažlivý a přenáší se především kapénkovou infekcí.

Nejvíce ohroženy jsou nejmenší děti do 1 roku, které byly často postiženy již v minulosti. V současné době je ve vyspělých zemích díky povinnému očkování málo případů černého kašle.

Černý kašel – příznaky

Černý kašel začíná příznaky, které připomínají nachlazení. Můžete mít rýmu, ucpaný nos, nechutenství, mírný kašel nebo horečku. Po týdnu nebo dvou se příznaky zhoršují a objevují se opakované záchvaty kašle, které vás mohou velmi unavit a vyčerpat. V poslední fázi onemocnění záchvaty postupně ustupují.

Miminko leží na dece a kašle.

Jak zní černý kašel?

V pokročilém stadiu černého kašle můžete při dýchání vydávat pisklavý zvuk, který se podobá kokrhání. U některých nakažených osob se tento příznak neobjeví.

Černý kašel – inkubační doba

Příznaky se mohou objevit po 7 nebo až po 21 dnech. Průměrná inkubační doba onemocnění je 10 dní. Riziko nákazy může kromě očkování snížit i správná hygiena, jako je časté mytí rukou, používání roušky a vyhýbání se infikovaným osobám.

Muž sedící na pohovce s šálou kolem krku, kašle.

Jak vyléčit černý kašel?

K léčbě černého kašle se zpravidla předepisují antibiotika. Domácí léčba je pouze podpůrným prostředkem k rychlejšímu uzdravení. Máte-li podezření na černý kašel, musíte okamžitě navštívit lékaře.

Antibiotika na černý kašel

Čím dříve začnete užívat antibiotika k léčbě černého kašle, tím rychlejší a účinnější bude léčba. Proto byste při podezření na černý kašel neměli otálet s návštěvou lékaře. Antibiotika mohou kašel zmírnit a snížit riziko nákazy další osoby. V pokročilém stadiu již nemají na černý kašel velký účinek, ale stále mohou snížit riziko nákazy.

Upozornění: Nikdy neužívejte na zmírnění příznaků černého kašle volně prodejné léky proti kašli. Na toto onemocnění nejsou účinné a mohou mít vedlejší účinky nebo negativně ovlivnit léčbu.

Domácí léčba

Především si dopřejte dostatek odpočinku, aby vaše tělo mohlo s nemocí plně bojovat. Udržujte v bytě čistý vzduch bez dráždivých látek (prach, kouř, chemikálie) a často větrejte. Jezte malé porce a pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

Žena leží na pohovce přikrytá dekou a kašle.

Co může způsobit neléčený černý kašel?

Neléčený černý kašel může způsobit vážné dýchací potíže, zápal plic nebo dokonce smrt (zejména u dětí do 1 roku). Méně závažné komplikace zahrnují slabost, únavu a náchylnost k dalším infekcím dýchacích cest. Ohroženy jsou zejména malé děti, starší lidé a astmatici. U těchto skupin je vyšší pravděpodobnost vzniku závažných komplikací. Neléčený černý kašel také představuje zvýšené riziko šíření infekce na další osoby.

Těhotná žena sedící na pohovce, drží se za břicho a zakrývá si ústa rukou, což naznačuje nevolnost.

Očkování na černý kašel

Očkování proti černému kašli je povinné a podává se dětem ve více dávkách přibližně:

  • v 9. týdnu života,
  • ve 4. měsíci,
  • v 10. měsíci,
  • v 6. roce,
  • ve 13. roce.

Přeočkování dospělých se doporučuje každých 10 let. Černý kašel je velmi nebezpečný pro miminka, zejména pro ta, která ještě nebyla očkována. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje očkování ženám v těhotenství nebo těsně po porodu, aby matka chránila před nákazou svého neočkovaného novorozence.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama