Pro většinu z nás jsou vinné mušky otravným hmyzem, který se rychle množí a často se zdržuje v interiéru. Jejich přítomnost nás znepokojuje zejména v letních měsících, kdy jsou nejaktivnější. Chcete-li se zbavit octomilek a ochránit svůj domov před opětovným napadením, existuje několik účinných metod. Poradíme vám, jak se zbavit octomilek jednou provždy!
Jak poznám, že se jedná o mušky octomilky?
Octomilky mají protáhlé tělo světle až tmavě hnědé barvy. Tento drobný hmyz je charakteristický svýma tmavě červenýma očima. Tělo octomilky vinné dosahuje maximální délky 3 mm, takže pokud máte zájem prozkoumat její vzhled, bez lupy se neobejdete. Rychle se rozmnožují, dospělé samičky kladou vajíčka do nahnilého a přezrálého ovoce či zeleniny nebo jiných organických zbytků. Proto je při jejich odstraňování nutné zbavit se těchto potravin.
Začněte důkladným čištěním
Ještě předtím, než začnete používat specifické metody k odstranění octomilek, pusťte se do důkladného úklidu. Mušky octomilky nesnášejí čisté povrchy, které pro ně představují nedostatek potravy. Proto odstraňte z domácnosti veškerý nepořádek a otřete pracovní desky v kuchyni. Nezapomeňte vyčistit dřez. Zbavte se také nahnilého nebo přezrálého ovoce. Pravidelně vynášejte odpadky, kde se octomilky často zdržují a kladou vajíčka.
Vytvořte past na octomilky
Po úklidu kuchyně a dalších vnitřních prostor začněte jednoduchou přípravou pasti na mušky. Existují různé typy jednoduchých a levných pastí, které vám pomohou zbavit se octomilek jednou provždy.
Past na octomilky č. 1
- Do menší, nejlépe starší misky nalijte jablečný ocet a přidejte několik kapek mycího prostředku.
- Směs mycího prostředku a octa smíchejte a ohřejte v mikrovlnné troubě po dobu asi 20 sekund. Díky tomu bude vůně octa výraznější.
- Poté misku umístěte na místo, kde se nachází hodně octomilek.
Praktická rada: Můžete si vyrobit více těchto pastí a rozmístit je po domě. Vůně octa přiláká hmyz a čisticí prostředek zajistí, že se octomilky přichytí na tekutinu. Až bude miska s roztokem přeplněná vinnými muškami, vyměňte ho.
Past na octomilky č. 2
- Do sklenice nalijte jablečný ocet.
- Otvor sklenice zakryjte plastovou fólií a zajistěte gumičkou.
- Do fólie udělejte několik malých otvorů, aby se dovnitř dostaly octomilky.
- Umístěte past na místo s největší koncentrací vinných mušek.
Praktická rada: Při výrobě pastí můžete použít i klasický ocet, ale jablečný ocet je účinnější, protože jeho charakteristické a pronikavé aroma připomíná vůni kvasícího se ovoce.
Past na octomilky č. 3
- Vezmeme si láhev vína neboli láhev se zbytkem tekutiny.
- Do láhve přidáme několik kapek mycího prostředku na nádobí.
- Umístíme past na místo, kde se nacházejí octomilky.
Jak se vyhnout opětovnému zamoření?
Je pochopitelné, že jakmile jste odstranili octomilky z domu, budete chtít zabránit jejich dalšímu rozmnožování ve vašem domě. Nejjednodušším způsobem je nevpustit je dovnitř a vytvořit pro ně nehostinné prostředí. I když nainstalujete na všechna okna sítě, může být pro mušky snadné dostat se dovnitř otevřenými dveřmi. Nemluvě o tom, že díky svému malému tělu mohou projít i skrz sítě. Je proto důležité, abyste jim nevytvářeli vhodné podmínky pro život a rozmnožování. Zde je několik tipů, jak to udělat:
- Pravidelně čistěte všechny povrchy, zejména v kuchyni.
- Ovoce a zeleninu očistěte ihned po příchodu z obchodu.
- Pokud je to možné, skladujte ovoce a zeleninu v lednici.
- Pravidelně kontrolujte stav ovoce a zeleniny v domácnosti. Pokud zjistíte známky hniloby nebo přezrálosti, snažte se potraviny co nejdříve sníst nebo je vyhoďte.
- Kompostér mějte mimo domov, nejlépe na zahradě nebo na balkoně.
- Rozlité tekutiny, zejména ovocné šťávy a alkohol, co nejdříve odstraňte z povrchů.
- Do odpadkového koše nevhazujte potraviny, které patří do kompostu.
- Pokud se u vás přece jen objeví octomilky, nastražte past, abyste je co nejdříve zlikvidovali.
Foto: shutterstock.com