Je bolestivý, nepříjemný a nevzhledný. Když se objeví na rtech, okamžitě začnete hledat způsoby, jak se ho co nejrychleji zbavit. Bez léčby se opar spontánně zahojí za jeden až dva týdny, během nichž vám bude velmi znepříjemňovat život. Následující tipy vám pomohou zbavit se bolestivých puchýřků rychle a účinně. Zároveň vám poradíme, jak herpesu v budoucnu předcházet. I v tomto případě platí, že nejúčinnější léčbou je prevence.
Co je herpes a proč vzniká?
Říkáme mu herpes nebo opar. Zpočátku se projevuje místním podrážděním, svěděním a mravenčením v místě, kde se poměrně rychle, během několika hodin, vytvoří bolestivé, vodou naplněné puchýře. Tato fáze je obvykle doprovázena opuchnutím.
V následujících dnech puchýře prasknou a začne z nich vytékat čirá až nažloutlá tekutina. Tato fáze se také nazývá „fáze pláče“. Po prasknutí puchýřků se vytvoří strupy, které krvácejí i při menším podráždění a jsou velmi bolestivé. Spontánní hojení trvá zpravidla déle než týden. Při opakovaném prasknutí strupu i déle.
Opar neboli herpes se nejčastěji objevuje na rtech a v jejich okolí. Vodnaté puchýřky na bradě, v nose nebo v ústní dutině také nejsou neobvyklé.
Co způsobuje onemocnění zvané opar?
Opar je virové onemocnění. Jeho původcem je virus herpes simplex, jeden z nejrozšířenějších virů v lidské populaci. Tento extrémně nakažlivý parazit se do lidského těla obvykle dostává v dětství. Přenáší se blízkým kontaktem, nejčastěji líbáním nebo sdílením jídla a nápojů, kosmetických přípravků, příborů, sklenic, ručníků nebo zubních kartáčků. Nejvíce nakažlivý je v době tvorby puchýřků, z nichž vytéká infekční tekutina.
Jakmile se jednou nakazíte, viru se už nezbavíte
Herpes simplex je zákeřný, protože v lidském těle přežívá po zbytek života. Ve své takzvané skryté nebo latentní formě ve vás může „dřímat“ i několik let. Jako nepříjemný opar nebo herpes se objevuje nejčastěji tehdy, když jsou tělo a imunitní systém oslabeny. To se může stát v období zvýšené fyzické nebo psychické zátěže, nadměrné a dlouhotrvající únavy, nachlazení, horečnatých stavů nebo například při menstruaci. Virus se může aktivovat také při těsném kontaktu s infekční osobou.
Jak účinně předcházet oparu?
Vzhledem k tomu, že se opar nejčastěji objevuje v době oslabení organismu, je nejúčinnější prevencí posílení imunitního systému během zvýšeného stresu. Pomůže užívání vitaminů C, D a B.
Můžete tak učinit v období stresu a nadměrného pracovního vypětí, v přechodných obdobích roku, kdy je zvýšená nemocnost, nebo v předmenstruačním období.
Kromě toho se vyhýbejte kontaktu s infekčními osobami. Nezapomínejte, že člověk může šířit virus již předtím a několik dní poté, co se objeví viditelné puchýře. Proto neriskujte sdílení brýlí, příborů a kosmetických přípravků, zejména rtěnek a balzámů na rty, pleťového mléka a ručníků.
Dbejte na dodržování správných hygienických návyků. Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce – zejména po pohybu ve veřejných a společných prostorách. Obličeje, rtů a nosu se dotýkejte pouze důkladně umytýma rukama.
Chraňte se před větrem a UV zářením. Pokud plánujete být dlouho venku, používejte opalovací krém a balzám na rty. Nezapomeňte na preventivní opatření v zimě, například při lyžování.
Nezapomínejte, že stres je taky spouštěčem oparu. Pokud je to možné, vyhýbejte se nadměrnému stresu. Dopřejte si zdravý spánek a odpočinek případně se naučte vhodné relaxační techniky.
Boj proti oparu je nejúčinnější v první fázi
Tvorbě bolestivých puchýřů obvykle předchází podráždění a zarudnutí kůže. V místě, kde opar klíčí, můžete pociťovat svědění, brnění, pálení nebo dokonce mírnou bolestivost. Právě v této fázi je boj proti herpesu nejúčinnější. Vhodným zásahem můžete rozsah puchýřků výrazně zmenšit nebo jejich vznik zcela zvrátit. Hrozícího oparu se zbavíte hned do druhého dne. Pomůže vám:
- zvýšený příjem vitaminu C
- studené obklady a intenzivní chlazení postižené oblasti
- léky proti bolesti s protizánětlivým účinkem, např. ibuprofen
- antivirové krémy obsahující acyklovir
- lokální aplikace roztoku zinku
Jak urychlit hojení oparu?
Pokud se již objevily první puchýře, bude léčba vyžadovat trochu více trpělivosti. Pokud se však budete řídit následujícími radami, můžete jednotlivé fáze výrazně zmírnit a celé hojení herpesu urychlit:
- používejte náplast na opar, která hojí postižené místo a zároveň ho chrání před znečištěním, podrážděním a další infekcí.
- zvyšte příjem tekutin
- šetrně si čistěte zuby a případně používejte antiseptickou ústní vodu
- vyhýbejte se slaným, smaženým a grilovaným jídlům
- dávejte přednost studeným a měkkým potravinám, abyste předešli podráždění
- obohaťte svůj jídelníček o česnek a kvasnice
- postižené místo jemně omyjte čistou vlažnou vodou a jemně osušte kapesníkem, nedotýkejte se ho ručníkem
- nedotýkejte se rány rukama
- užívejte B-komplex
- požádejte svého lékaře o antivirotika na předpis (působí velmi rychle)
Léčba oparu obvykle nevyžaduje lékařský zásah. V následujících případech však návštěvu ambulance neodkládejte:
- pokud trpí oparem malé dítě
- pokud se u vás herpes objevuje opakovaně každý měsíc
- pokud trpíte atopickým ekzémem
- pokud se opar nevyléčí do 14 dnů
- pokud jste těhotná
- pokud máte výrazně oslabenou imunitu v důsledku cukrovky, chemoterapie nebo z jiných důvodů
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com