Asi bychom marně hledali domácnost, ve které není žehlička. Pravděpodobně ji nepoužíváte každý den, ale přesto patří k základním spotřebičům, které ve vaší domácnosti prostě nesmí chybět. Stejně jako o cokoli jiného, i o žehličku se musíte řádně starat. Tedy pokud chcete, aby vám dlouho vydržela a bez problémů sloužila. Alfou a omegou je v tomto případě čištění žehličky. V následujících řádcích vám proto poradíme, jak vyčistit žehličku od vodního kamene i spálenin. Budete k tomu potřebovat pomůcky, které máte běžně doma.
Čištění žehličky: Co potřebujete vědět?
V první řadě musíte mít dobře „nastudovanou“ svojí žehličku. Podrobně a pečlivě si přečtěte její návod k použití. Možná zjistíte, že některé z následujících způsobů čištění nejsou povoleny. Obecně však platí, že žehlička by měla být při čištění vypnutá, resp. odpojená ze sítě a vychladnutá. Výjimkou je čištění žehličky hadříkem, které je popsáno v závěru.
Nezapomeňte: K čištění žehličky používejte výhradně destilovanou nebo filtrovanou vodu. Při čištění dávejte pozor, abyste se nepopálili nebo nezranili.
Čím vyčistit žehličku?
Existuje několik pomůcek. Při zvažování, čím vyčistit žehličku, zvažte ocet, sůl, jedlou sodu, zubní pastu, vatové tyčinky nebo již zmíněnou destilovanou vodu a hadřík. V dalším pokračování najdete popsané konkrétní metody.
Jak odvápnit žehličku?
Nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit žehličku od vodního kamene, je použít bílý ocet a sůl. Tyto dvě složky smíchejte v poměru 2:1. Připravenou směs zahřejte, aby se sůl rozpustila, a nechte ji vychladnout. Když připravený roztok vychladne, namočte do něj jemný hadřík. Mokrým hadříkem můžete začít vyčistit žehličku od vodního kamene. Pro ještě lepší účinek doporučujeme ve druhé fázi přetřít spodní stranu žehličky hadříkem namočeným v čistém bílém octu.
Náš tip: Po vyčištění můžete žehličku zapnout a pořádně ji „prohnat“ na starém hadříku.
Jak vyčistit žehličku od spáleniny?
Ve snaze, jak vyčistit žehličku od spáleniny, můžete také použít výše zmíněný roztok bílého octa a soli. Podobně účinnou metodou je však čištění žehličky pomocí pasty z jedlé sody. Připravte si ji smícháním s destilovanou vodou v poměru 2:1 (jedlá soda : destilovaná voda). Pasta by měla mít lepkavou konzistenci, abyste ji mohli snadno nanést na znečištěný povrch žehličky. Při nanášení si můžete pomoci například malou špachtlí. Pastu však můžete nanášet i rukama. Ujistěte se však, že je žehlička opravdu chladná. Při tomhle postupu je důležité nechat pastu na žehličce několik minut působit. Poté stačí celou spodní stranu otřít hadříkem namočeným v destilované vodě, zapnout žehličku a taktéž ji „prohnat“ na starém hadříku.
Náš tip: Toto je skvělý způsob, jak vyčistit připálenou žehličku. Vyzkoušejte ho však i při vyčištění žehličky od vodního kamene.
TIP: Pokud potřebujete vyčistit pračku, máme pro vás pár typů v následujícím článku – 4 účinné a levné způsoby, jak vyčistit pračku
Další způsoby, jak vyčistit žehličku
- Čištění žehličky vatovými tyčinkami: Použití vatových tyčinek do uší představuje nejúčinnější způsob, jak vyčistit napařovací otvory žehličky. Postup je velmi jednoduchý – vezměte do ruky vatovou tyčinku, namočte její konec do bílého octa a vyčistěte jeden otvor po druhém. Když se vám zdá, že je tyčinka příliš znečištěná, vezměte si druhou. Může se vám to bude zdát zdlouhavé, ale funguje to. Klíčem je přesnost a trpělivost.
- Čištění žehličky zubní pastou: Postupujte stejně jako při čištění žehličky pomocí jedlé sody. V tomto případě však na znečištěná místa naneste bílou pastu a nechte ji několik minut působit. Poté ji setřete čistým hadrem nebo hadříkem namočeným v destilované vodě a čištění žehličky dokončete žehlením starého hadru.
- Jak vyčistit žehličku hadříkem: Způsob čištění, při kterém musí být žehlička zapnutá. Doporučujeme ji však pouze pro preventivní čištění žehličky nebo pro odstranění lehkých a drobných nečistot. Zapněte žehličku na nejvyšší stupeň a žehlete s ní utěrku, dokud není žehlicí plocha odmaštěná a čistá.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com