Proces pěstování avokáda z pecky ve sklenici vody, ukázka růstového cyklu avokádového stromku.

Avokádo si v našich končinách získává stále více příznivců. A to nejen pro jeho lahodnou chuť a vysoký obsah zdraví prospěšných látek, ale také z estetického hlediska. Avokádovník je totiž příjemným doplňkem každého interiéru. A protože se dá poměrně snadno vypěstovat v domácích podmínkách, těší se velké oblibě mezi pěstiteli. Pokud vás zajímá, jak zasadit avokádo a jak se o něj starat, v následujících řádcích se dozvíte to nejdůležitější, co potřebujete vědět.

Polovina avokáda s peckou připravená k výsadbě, ukazující krok, jak začít pěstovat avokádo doma.

Jak vypěstovat avokádo z pecky

Celý proces je v podstatě snadný, ale poměrně zdlouhavý. Předem však upozorňujeme, že úspěšnost nemusí být stoprocentní. Proto doporučujeme pokusit se vypěstovat avokádo z několika pecek najednou.

1. Jak naklíčit avokádo

V prvním kroku pěstování vlastního avokádovníku je třeba vyklíčit pecku. Ideálně si vyberte takovou, která byla součástí přezrálého plodu. Klíčit můžete také přímo ve vodě, ale my si popíšeme postup pro počáteční klíčení pomocí ubrousku a plastového sáčku.

Nejprve vybranou pecku omyjte a očistěte – ideálně i od vrchní hnědé slupky. Dále je to velmi jednoduché. Zabalte ji do vlhkého kapesníku, vložte do plastového sáčku a odložte na tmavé místo. Pokud vše uděláte správně a budete mít trochu štěstí, tak by se měla pecka po několika dnech puknout. Při klíčení ve vodě se uvádí doba asi 30 dní. Uvidíte, jak se vám povede počáteční klíčení v ubrousku. Každopádně až kořen v mokrém ubrousku dosáhne několika centimetrů, měli byste pecku přesunout do vody.

Pecku propíchněte po stranách párátky a její spodní část ponořte do sklenice s čistou vodou. Pokud se vám nechce experimentovat s tím, jak vyklíčit avokádo již v ubrousku, klidně začněte tímto krokem. Je však důležité, aby spodní část pecky byla po celou dobu klíčení ponořená ve vodě. Pokud se náhodou na povrchu objeví lepkavý povlak, nic se neděje. Jednoduše jej očistěte a vraťte pecku do sklenice.

Avokádová pecka upevněná párátky ve sklenici vody, připravená na proces klíčení, což je první krok k pěstování avokáda doma.

2. Jak zasadit avokádo do hlíny

Ideální doba, kdy zasadit avokádo do hlíny, je, když se na vyklíčeném stonku objeví plné listy. V té době bude již i kořen dostatečně dlouhý. Při výběru vhodného květináče mějte na paměti, že kořeny avokáda se chovají zcela jinak než například kořeny borůvek, které rostou více do šířky. Naproti tomu kořeny avokáda se táhnou do velké hloubky. Zvolený květináč by proto měl být co nejvyšší. Především berte v úvahu, že jak roste avokádo, zvyšují se i nároky jeho kořenů na prostor. Proto je nejlepší zvolit takový květináč, ze kterého nebude nutné stromek po nějaké době přesazovat. Rostlina se vám odmění lepším zakořeněním.

V souvislosti s tím, jak zasadit avokádo z pecky, stojí za zmínku také výběr vhodného substrátu. Dobrou službu vám udělá například běžný zahradní substrát určený pro zelené rostliny. Pokud však chcete dosáhnout ideálních půdních podmínek, smíchejte směs kokosové drti a jemného písku v poměru 2:1.

Avokádový stromek v květináči s čerstvými zelenými listy, ukazující správný způsob péče o rostlinu po přesazení do zeminy.

Jak pěstovat avokádo v květináči

Avokádo se poměrně snadno pěstuje. Aby se mu však dařilo, potřebuje trvale vlhký substrát. Dávejte pozor, abyste ho nezamokřili. Z tohoto důvodu je dobré mít v květináči drenážní vrstvu. V pravidelných intervalech mu také podle pokynů výrobce dávejte hnojivo určené pro zelené pokojové rostliny. A kromě pravidelného zalévání a hnojení můžete lehce kropit listy.

V souvislosti s pěstováním avokáda vás může zajímat také otázka jeho řezu. Postup, jak zaštipovat avokádo, není vůbec složitý. Protože rostlina nemá ráda radikální řez, pouze čas od času odstraňte odumřelé nebo poškozené části, případně upravte výšku v závislosti na podmínkách v interiéru. A když hlavní stonek dosáhne alespoň 30 cm, můžete řez využít i při pokusu o rozvětvení rostliny.

Náš tip: Doporučujeme pěstovat avokádo na slunném místě, ale ne na přímém slunci. Zvolte například slunný okenní parapet s možností zastínění závěsem.

Proces pěstování avokáda z pecky ve sklenici vody, ukázka růstového cyklu avokádového stromku.

Jak se starat o avokádo, když se mu nedaří

Na závěr vám přinášíme několik tipů, jak se starat o avokádo, když zjistíte problémy s jeho listy.

  • Žluté listy signalizují přemokřenou půdu – doporučujeme omezit zálivku.
  • Hnědé listy signalizují úpal – chraňte rostlinu před přímým sluncem.
  • Skvrnité listy upozorňují na nedostatečnou vlhkost – avokádo pokropte vodou.
  • Předěrované listy jsou obvykle důsledkem výskytu housenek motýlů – škůdce odstraňte ručně.
  • Vadnoucí listy znamenají nedostatek živin – hnojte a zalévejte stromeček.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama