Pohled shora na ruce držící okrasné cibuloviny nad zahradou plnou květin, lopatky a hrábě, symbolizující přípravu na jarní rozkvět.

Podzim letos zaklepal na dveře v plné parádě již od začátku záři. Víte, co zasadit na podzim, aby jste měli krásně rozkvetlou zahradu na jaře? Poradíme vám, jaké cibuloviny je načase zasadit.

Z příjemných letních teplot jsme skočili přímo do podzimu. To je znamení, že bychom měli připravit zeleninový i okrasný záhon na vysázení plodin, které nás budou těšit barvami a chutěmi od začátku jara, až do pozdní letní sezony. Rozebereme si pár základních pravidel pro sadbu cibulovin.

Příprava záhonu před sazením

Dřív, než se pustíme do sázení, měli bychom věnovat pozornost samotnému místu. Ostatně půda je důležitý základ pro zdravé a silné cibuloviny. Záhon, nebo skalku pro výsadbu okrasných cibulovin pečlivě zbavíme plevele a půdu dobře prokypříme. Hodí se také přihodit kompost a dodat tak půdě vše, co bude daná cibulovina potřebovat na jaře.

Už jsme si připravili půdu, kompost, popřípadě i bedýnky na sázení, takže jdeme se podívat, co zasadit na podzim.

Sázení okrasných cibulovin

Sázení okrasných cibulovin na podzim je potřeba rozdělit po měsících. Začínáme brzy ze začátku září, tedy pokud nám to počasí dovolí. Sázíme narcisy, sněženky a bledule, ty nám budou dělat radost brzy na jaře. Řídíme se přitom jednoduchým pravidlem, že sázíme do dvakrát takové hloubky jaká je velikost konkrétní cibuloviny. V praxi například 8cm velkou cibuli zasadíme přibližně do 16 – 20 cm hloubky. Pokud vám po zahradě běhají hryzci pojistěte si vysazené cibuloviny pletivem proti škůdcům.

podzimní cibuloviny
Co zasadit na podzim? – Narcisy, sněženky a bledule

V další etapě v říjnu sázíme okrasný česnek, krokusy, tulipány, hyacinty. Tyto okrasné rostliny jsou nenáročné, pokud jim zajistíte kvalitní prokypřenou půdu, bohatou na živiny. Odvděčí se vám pestrobarevnou podívanou na jaře. Cibuloviny vždy sázejte ve skupinách a dle výšky konkrétního druhu. Nejzazší by měli být zpravidla, ty nejvyšší a ve předu zase ty nejmenší. Docílíte tak celkové harmonii ve vašem okrasném záhoně.

Co zasadit na podzim? - Okrasné cibuloviny
Co zasadit na podzim? – Okrasné cibuloviny

Co zasadit na podzim? Začnime s česnekem

K typickým plodinám, které se sázíme na podzim patří v první řadě česnek. V posledních letech se zájem o české odrůdy česneku výrazne zvýšil, díky čemu roste i zájem o domácí pěstování lokálních českých odrůd. Oproti dováženým čínským odrůdám, které nejsou zdaleka tak chutné jako ty naše. Z paličáků je to například Havel, Lukan nebo Bjetin. Z nepaličáků například oblíbený Anton nebo Lukan. Tyto cibuloviny do české kuchyně neodmyslitelně patří, ostatně se v české republice skonzumuje ročně více než 7000 tun.

Základní pravidlo při sázení česneku je, že nesadíme kuchynský česnek koupený v supermarketu. Tyto česneky mají tendenci ke zahnívání a mohlo by se vám lehce stát, že se na jaře žádné úrody nedočkáte. Místo toho vyrazte do zahradnictví a poohlédněte se po česnekové sadbě. Pečlivě vybírejte zdravé kusy, které na pohled nejeví známky žádného defektu ani choroby.

Se sázením buďte trpěliví. Není potřeba spěchat již v září, kdy nás teploty mnohdy překvapí a připomínají spíše letní, než ty podzimní. Sadbu česneku nechte na druhou polovinu října až do první poloviny listopadu. Teplota půdy by dlouhodobě měla být mezi 8-9 stupni. Snížíte tak riziko vzniku česnekové hniloby, která se tvoří na česneku při vyšších teplotách.

Co zasadit na podzim? - Česnek
Co zasadit na podzim? – Česnek

Česnek před sadbou můžeme také namořit přípravkem proti fungicidním chorobám a proti roztoči – vlnovníku česnekovému. Půda nesmí být zamrzlá a ideálně by neměla být čerstvě přihnojena. To cibuloviny všeobecně nemají rády. Záhon by měl být prokypřen do hloubky přibližně dvacet centimetrů. Česnek pak sázejte do hloubky deseti centimetrů. Mezi řádky dodržujte mezery 20 centimetrů.

Pokud je vaše půda jílovitá a těžká, přimíchejte do vyhloubeného místa pro sadbu také písek. Ten poskytne česneku dostatečný prostor pro růst. Česnek sázíme do převážně suché hlíny. Vysazený česnek následně přikryjeme hlínou a uválcujeme. Dřevěné prkno , kterým udusáme půdu poslouží místo válce. A je hotovo, česnek máme vysazen. Do jara bychom měli mít klid. Česnek do zimy musí zakořenit, na jaře pak vyraší mezi prvními cibulovinami.

Co zasadit na podzim po česneku? Cibuli

Mezi další typické cibuloviny na českém poli patří cibule. Oblíbená zelenina, bez které si jenom těžko dokážeme představit vaření. Cibuli je také možno sadit již na podzim a vy se tak dočkáte vlastní úrody brzy na jaře. Stejně jako u česneku se držte pravidla vysazovat sadbovou cibuli, nikoliv tu z obchodu. Nikdy totiž s jistotou nevíte jak byla cibule skladována a zda odolá plísním a hnilobě. V zahradnictví hledejte ozimou odrůdu. Z bílé je velice oblíbená odrůda Shakespeare, z červené je to odrůda Akado.

Co zasadit na podzim? - Cibuli
Co zasadit na podzim? – Cibuli

Cibuli sázíme osm, až deset centimetrů hluboko do půdy. Předejdeme tak mrazům, které mohou cibulovinu postihnout ještě předtím, než stihne zakořenit. Vhodná doba na sázení cibule je od druhé poloviny října do poloviny listopadu. Na podzim se sází cibule hlouběji, než na jaře kvůli ochraně proti mrazům. Teplota by neměla klesnout pod pět stupňu celsia.

Cibule vyžaduje hlinitou, až písčitou půdu a půda nesmí být čerstvě pohnojena. V případě přihnojené půdy kravským hnojem riskujete hnilobu cibule a také se tím zkracuje doba spotřeby cibule. Skladovaní po sklizni by mělo být na suchém, čistém a dobře větraném místě s teplotou kolem pěti stupňů. Takto uskladněná cibule nám spravidla vydrží tři měsíce, až půl roku.

Jakou další zeleninu můžeme na podzim vysadit?

Už jste si mysleli, že víte, co zasadit na podzim? Kromě cibule a česneku se nabízí několik druhů zeleniny, které se pro podzimní sadbu skvěle hodí. Je to například zimní salát, hlávkové zelí, kadeřávek či kapusta. Příprava záhonu vyžaduje stejnou péči jako v případě cibule nebo česneku. Tudíž půda musí být kyprá, zbavena plevelů a zbytků rostlin z předešlé sezony.

Co zasadit na podzim? - Stromky
Co zasadit na podzim? – Stromky

Zimní zeleninu sadíme do vlhké půdy, ne mokré. Půda by také neměla být bezprostředně pohnojena. Rostliny musí přežít zimu a vyrašit až na jaře. Sazenice zeleniny je dobré ochránit od těch největších mrazů. Můžeme si pomoct netkanou geotextílií nebo v případě přirozenější ochrany vrstvou kompostu nebo mulče.

Podzim je také vhodným ročním obdobím na sázení a přesazování stromků. Podívejte se jakým pracím byste měli věnovat pozornost v článku Podzim na zahradě – věnujte těmto pracím čas

Foto: shutterstock.com

Reklama