Košík plný stroužků česneku připravených na sázení na zahradě.

Není nad to vypěstovat si chutné a zdravé potraviny na vlastní zahradě. Nejenže si na nich nesmírně pochutnáte hned, jak je sklidíte, ale při správném skladování je můžete využívat ještě několik měsíců. Jednou z takových plodin, kterou si můžete pohodlně vypěstovat v domácích podmínkách a pak ji využívat po celý rok, je česnek.

V tomto článku se proto přehledně podíváme na pěstování česneku. Podíváme se na to, jak a kdy sázet česnek, a nevynecháme ani základní informace o škůdcích, chorobách, sklizni a skladování. A vysvětlíme také, proč se vyplatí sázet česnek na podzim.

Jak pěstovat česnek

Vypěstovat si vlastní, chutný česnek není vůbec složité. Stejně jako pěstování jiných plodin má však i pěstování česneku svá specifika. Pokud je nesplníte, nemá smysl lamentovat, proč vám česnek nevzešel, proč je malý a podobně. Odpověď na otázku, jak pěstovat česnek, spočívá především ve správném načasování výsadby. Dále je třeba myslet na vhodnou péči nebo na vhodný termín sklizně.

Zahradník odstraňuje plevel z pole s česnekem.

Kdy sázet česnek

Můžete se rozhodnout pro jarní výsadbu nebo podzimní výsadbu česneku. V obou případech je však třeba dodržet doporučený termín výsadby resp. ideální teplotní podmínky.

Kdy sázet česnek na jaře?

Víte, kdy sázet česnek na jaře? V ideálním případě byste to měli stihnout v únoru/březnu. Pokud to v této době nestihnete, můžete jarní výsadbu praktikovat přibližně do konce května. Základem úspěšného pěstování česneku zasazeného na jaře je jeho důkladné zalévání po výsadbě. Poté ho již nemusíte zalévat. Úroda však nemusí být tak uspokojivá jako při podzimní výsadbě. Proto se více vyplatí sázet česnek na podzim.

Kdy sázet česnek na podzim?

Měsíc ani přesný termín vám neřekneme. Stačí se řídit teplotou ve vaší lokalitě. Česnek se doporučuje sázet na podzim, až když teplota půdy stabilně klesne na přibližně 10 °C. Pozor, nesmí však zmrznout. Podzimní výsadbu česneku musíte provést před prvními mrazíky – ideálně několik dní před nimi. Nezapomeňte celý záhon přikrýt slámou, jehličím nebo listím, abyste česnek ochránili před mrazem.

Ruka sázející stroužky česneku do půdy na podzim.

Jak sázet česnek

Především myslete na ošetření česneku před výsadbou. Sazenice musíte rozdělit na jednotlivé stroužky, které budete mořit – buď chemicky, nebo přírodně. Tím zabráníte růstu plísní i houbových chorob a zároveň preventivně ochráníte česnek před případnými škůdci. Jako přírodní ošetření můžete použít teplou vodu nebo roztok přesličky. Chemické ošetření bezprostředně před výsadbou nebo v průběhu září – před uskladněním stroužků – je však sázkou na jistotu. Pokud zvolíte druhou možnost a budete namořený česnek skladovat na dobře větraném místě, dopřejte mu před výsadbou alespoň hodinovou koupel ve studené vodě.

Příprava půdy pro česnek

Protože je česnek poměrně náročný na půdu, měli byste ho vysadit na místo, kde jste alespoň 4 roky nepěstovali žádné cibuloviny – cibuli, pórek nebo česnek. V této souvislosti stojí za zmínku, po čem sázet česnek. Doporučuje se výsadba na záhony, kde se naposledy pěstovaly nenáročné plodiny, například brambory. Přibližně 2 měsíce před výsadbou můžete použít kompost nebo zelené hnojivo, abyste připravili půdu pro česnek. Vyberte však místo, které má přes den dostatek slunečního světla.

Lopatka vedle řádků zasazených stroužků česneku.

Jak se sází česnek

Těsně před výsadbou zalijte půdu a odstraňte nežádoucí plevel. Při sázení orientujte jednotlivé stroužky vždy stejným směrem – tak, aby jejich bříška směřovala stejným směrem. Špička stroužků musí směřovat vzhůru. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být alespoň 25 cm. Pokud vás prostor neomezuje, nechte mezi lusky větší mezery. Jakmile je česnek zasazen, zasypte ho dostatečnou vrstvou zeminy.

Jak hluboko sázet česnek

Stroužky česneku by měly být zasazeny alespoň 8 cm hluboko. Ideální hloubka výsadby je 8 až 10 centimetrů.

Může se vedle česneku vysazovat cibule?

Tomuto tématu jsme věnovali závěr článku o výsadbě cibule. Ačkoli některé zdroje uvádějí, že česnek a cibule by se neměly sázet v těsné blízkosti, zkušenosti několika pěstitelů jsou jiné. Proto neváhejte vyzkoušet, co se vám osvědčí. Neexperimentujte však příliš s výsadbou česneku na místa, kde jste v posledních 4 letech pěstovali cibuli (a naopak) – jak je popsáno o něco výše.

Zeleninový záhon s česnekem a dalšími rostlinami.

Péče během pěstování česneku

Pozor na škůdce a choroby česneku. Mezi nejznámější škůdce patří háďátko a houbomilka. Zatímco proti háďátku se můžete před výsadbou chránit nákupem zdravé sadby u renomovaného prodejce, proti houbomilkám účinně funguje husté zahradní pletivo nebo bílá geotextilie. Doporučujeme, abyste trsy zakrývali od dubna do května, kdy hrozí napadení houbomilkou a s tím spojené kladení vajíček do česneku.

Kdy hnojit česnek

Za první hnojení česneku lze považovat také moření neboli přípravu půdy před výsadbou. Kromě toho však můžete hnojení zopakovat i na jaře. A čím hnojit česnek na jaře? Doporučujeme použít kvalitní organické hnojivo, které jistě zakoupíte v jakémkoli zahradnictví.

Česnekové rostlinky rostoucí na poli.

Česnek sklizeň: Kdy sklízet česnek

Ideální doba, kdy sklízet česnek, závisí od odrůdy. Někdy může být obtížné najít nejvhodnější okamžik pro sklizeň. U paličáků reagujte sklizní v okamžiku, kdy květní stvoly dosáhnou vzpřímené polohy. U nepaličáků sklízejte, když konce listů začnou žloutnout nebo když listy začnou dopadat na zem. V obou případech vykopávejte česnek, když není půda příliš mokrá.

Kdy se sklízí podzimní česnek

Obecně platí, že česnek zasazený na podzim se sklízí koncem června nebo během července. Řiďte se však především výše uvedenými ukazateli.

Česnek vykopaný z půdy, připravený k sušení.

Jak uchovat česnek

Ihned po sklizni očistěte česnek od největších nečistot. Důležité je ponechat ho vcelku – se stonky a kořeny – alespoň 10 dní na tmavém, dobře větraném místě. Po uplynutí této doby zkraťte stonky na délku asi 50 cm a odstraňte kořeny. Poté je svažte do svazků po maximálně 20 kusech a uložte na suché, tmavé a dobře větrané místo. Sušení bude probíhat během následujícího měsíce, kdy se česnek zbaví přebytečné vody a vlhkosti. Zároveň se stane aromatičtějším a odolnějším vůči plísním.

Jak uskladnit česnek, aby nevysychal

Abyste zabránili přílišnému vysychání česneku, zkraťte stonky po měsíci počátečního sušení popsaného v předchozím odstavci zhruba na polovinu, tj. na 25 cm. Po dalším měsíci nechte stonky maximálně 4 cm dlouhé. Takto usušený česnek lze velmi dlouho skladovat v koších nebo krabicích – ideálně na tmavém, suchém, dobře větraném místě při stabilní nízké teplotě.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama