Žena drží několik cibulí ve svých rukou v zahradě.

Většina kuchyní se bez něj neobejde. Proto je každoročně nezbytnou součástí mnoha zahrad. Ačkoli je cibule kuchyňská (latinsky Allium cepa) dvouletá rostlina, u nás se pěstuje jako jednoletá – a to hned na několik způsobů. Čtěte dále a budete mít sázení cibule doslova v malíčku. Nejenže vám poradíme, kdy sázet cibuli sazečku a kdy semínka cibule, ale probereme i samotné pěstování cibule. Nebudou chybět ani rady a tipy týkající se zalévání, sklizně a skladování cibule a probereme také nemoci a škůdci cibule.

Sázení cibule

V zásadě máte tři hlavní možnosti, jak sázet cibuli a úspěšně ji vypěstovat. Buď se rozhodnete pro brzký jarní výsev semen cibule, nebo vsadíte na sázení cibule sazečky. Takzvanou sazečku, což jsou drobné předpěstované cibulky, můžete do půdy zasadit brzy na jaře nebo na podzim. Ve všech 3 případech však musíte dodržovat určitá pravidla.

Nezapomeňte: Vyberte si pro pěstování cibule slunné místo, ale nejlépe takové, kam nesvítí slunce celý den. Nejlepší je hlinitopísčitá, kyprá půda, která dobře absorbuje vlhkost.

Ruka držící mix barevných cibulových sadbových cibulek připravených k výsadbě.

1. Jak pěstovat cibuli ze semínek

Pokud jste se rozhodli pěstovat cibuli ze semen, povinnosti budete mít již v březnu, nejpozději na začátku dubna. Termín výsevu bude samozřejmě záviset také na vaší lokalitě nebo na počasí. Semínka totiž nemůžete vysévat do zmrzlé půdy. Naopak, připravený záhon musí být kyprý a vlhký, v ideálním případě pohnojený vhodným kompostem.

Poté byste měli vytvořit mělké řádky o maximální hloubce 3 cm. Jednotlivé řádky mohou být od sebe vzdáleny přibližně 20 až 30 cm. Jakmile začne vyrůstat cibulka (tvz. cibulová nať), nezapomeňte ji sjednotit nebo proředit. Mezi jednotlivými rostlinami ponechte mezery o velikosti asi 7 až 10 centimetrů. Tyto cibulky jsou ideální pro jarní konzumaci v podobě již zmíněné cibulové ňatě. Můžete je však také nechat dozrát do podoby velkých cibulí.

Mladé cibule rostoucí ve vlhké půdě na zahrádkářském záhonu.

2. Kdy sázet cibuli sazečku na jaře?

Pokud jde o jarní sázení cibule sazečky, platí podobná pravidla jako při jarním výsevu semínek. Záhony je třeba připravit podobným způsobem – to platí i pro rozestupy mezi řádky a cibulkami. Za zmínku však stojí umístění jednotlivých sazenic v půdě. Vrcholky sazenic by měly trochu vyčnívat z půdy. Ideální termín výsadby se shoduje s dobou vhodnou pro výsev semínek.

Muž v zahradě sbírá malé cibule do dlaně, ideální pro sazení.

3. Jak sázet cibuli sazečku na podzim?

Nejranější jarní cibule se zelení těm zahrádkářům, kteří na podzim nelení. Pokud si dáte tu práci a zasadíte je v říjnu, můžete se těšit na čerstvou nať již brzy na jaře. Nehledě na to, že budete mít velmi brzy k dispozici také cibuli, která se dá sklízet a uskladnit. V první řadě je třeba vybrat vhodnou odrůdu a správně zvolit dobu výsadby – teplota půdy by měla být alespoň 5 stupňů Celsia. Pak už jen připravte řádky, opět asi 20 až 30 cm od sebe, a sázejte. V tomto případě však nesmíme zapomenout, jak hluboko sázet cibuli. Sazenice umístěte hlouběji, až 7 cm hluboko. Nakonec záhon přikryjte mulčem nebo fólií.

Věděli jste, že odrůdy sazeček vhodné pro podzimní výsadbu jsou obecně odolnější vůči nejčastějším nemocem cibule?

Ruce sází žluté cibulové sadby do půdy v zahrádkářské záhonu.

Pěstování cibule v truhlíku – ano nebo ne?

Bydlíte v bytě a nemáte možnost pěstovat cibule na zahradě? Žádný problém. Pokud máte balkon, můžete zkusit pěstování cibule v truhlíku. V takových podmínkách se obecně doporučuje pěstovat cibuli ze semínek. Samozřejmě musíte dodržovat zásady týkající se rozestupů řádků a cibulí i hloubky výsevu – jak je popsáno o něco výše.

Mladé cibule rostoucí v květináči na parapetu s přirozeným světlem.

Co zasadit vedle cibule a po čem sázet cibuli?

Kdybyste se snažili pěstovat cibuli přímo vedle hrachu, pravděpodobně byste neměli velký úspěch. Stejně tak byste pravděpodobně dopadli, kdybyste se snažili pěstovat cibuli vedle fazolí nebo šalvěje. Naopak mnohem lépe se vám bude dařit, pokud si vyhradíte místo pro cibulový záhon vedle jahod nebo brambor. Kromě toho se cibuli daří také s rajčaty, mrkví, salátem nebo červenou řepou.

Mějte však na paměti, že místo pro pěstování cibule byste měli pravidelně střídat. Na stejné místo se vraťte nejdříve po 3 letech, ideálně však po 5 letech. Vybírat můžete z míst nebo záhonů, kde jste naposledy pěstovali kořenovou zeleninu nebo luštěniny. Výběr takového místa podpoří odolnost cibule vůči plísním a dalším chorobám. Vyhněte se však výsadbě cibule na místech, kde jste nedávno měli pažitku nebo česnek.

Řada mladých jahod a cibulí rostoucích na venkovní zahradě.

Péče o cibuli

Stejně jako každá jiná plodina má i cibule své specifické požadavky, například na zavlažování a hnojení. Není to však nic složitého, co byste nezvládli. Odměnou vám bude sklizená cibule vhodná k uskladnění.

Jak často zalévat cibuli?

Cibule není plodina, která by byla extrémně náročná na vlhkost. V prvních dnech po výsadbě je samozřejmě zapotřebí více zavlažovat – to platí jak pro výsev semínek, tak pro výsadbu sazenic. Dávejte však velký pozor na intenzitu zalévání, abyste semínka nebo sazenice nevyplavili. Ideální je proto jemné kropení. A pokud jde o to, jak zalévat cibuli, neměli byste zapomínat na zalévání v pozdějším období. Jakmile je cibulová nať větší, doporučujeme regulovat zálivku, abyste předešli plísni cibule. Zalévejte ráno – aby půda nebyla promáčená.

Zalévání řady mladých cibulí v zeleninové zahradě s konví v ruce.

Hnojení cibule: Čím hnojit cibuli?

Cibule je naštěstí nenáročná ohledně hnojení. Jak bylo uvedeno v předchozích řádcích, můžete do půdy před výsadbou nebo výsevem zapracovat vhodný vyzrálý kompost. Nedoporučujeme hnůj, který by mohl cibuli spálit. Během vegetace se cibule bez hnojení snadno obejde. Pokud jí však přesto chcete dopřát co nejdůstojnější podmínky pro růst, použijte originální hnojivo na cibuli a česnek.

Osoba sype hnojivo mezi řádky mladých cibulí na poli.

Nemoci cibule

Botryotiniová skvrnitost je nejzávažnější a nejčastější nemocí cibule. Pozná se podle žloutnutí nebo hnědnutí cibule již v květnu. Pokud tyto příznaky ignorujete, můžete se připravit o bohatou úrodu nebo možnost bezproblémového skladování. Doporučujeme proto použít vhodný postřik. Zejména pozorně sledujte růst cibule pěstované ze semínek, které bývají k skvrnitosti cibule nejnáchylnější. Nepříjemnou chorobou je také antraknóza. Tato plíseňová choroba se však objevuje až během skladování. Projevuje se černými skvrnami na plodech.

Mladé cibule rostoucí ve venkovní zahradě s čerstvě prořezanými stonky.

Škůdci cibule

Mezi nejznámější škůdce cibule patří například háďátko, které přezimuje v půdě. Proniká pak do mladých rostlin a doslova je požírá. Pokud napadne cibuli, způsobuje deformaci listů, jejich vysychání a dokonce i hnilobu. Nejúčinnějším způsobem boje proti háďátkům je zabránit jim dezinfekcí půdy vhodným přípravkem před výsadbou. Rovněž je třeba se poohlédnout po účinném přípravku proti mínerky pórovité, která způsobuje praskání cibule. Nezapomínejme ani na slimáky a plzáky, které lze eliminovat pravidelným odplevelováním, chemickými přípravky, pivními návnadami nebo pracným sběrem ve večerních hodinách.

Cibule rostoucí v zemi se zelenými stoneky nad povrchem půdy.

Sklizeň cibule: Kdy sklízet cibuli?

Cibuli můžete sklízet, až když uschne a celá nadzemní část se „položí“. Dříve sklizená cibule by nebyla vhodná k uskladnění. Neoddělujte však nadzemní část od plodů ihned po sklizni. Nechte ji dobře oschnout na suchém místě. Termín sklizně cibule je individuální. Záleží na datu výsadby, lokalitě, počasí atd. Obecně však platí, že cibule vysazená na podzim se sklízí jako první.

Skladování cibule: Jak uskladnit cibuli

Cibuli lze skladovat svázanou ve svazcích s ponechanými kousky nadzemních částí nebo očištěnou a volně uloženou v prodyšných síťovaných sáčcích. Ideální je suché místo, například garáž.

Svazek zralých cibulí odpočívající na dřevěném stole po sklizni.

Rada na závěr: Sázení cibule vedle česneku

Vzhledem k tomu, že se jedná o rostliny ze stejné „rodiny“, teoreticky by se neměly pěstovat na stejném místě. Zkušenosti mnoha pěstitelů a zahradníků však toto tvrzení vyvracejí. Z toho vyplývá, že cibuli i česneku se může dařit v těsné blízkosti. Výsledek může ovlivnit i výběr jednotlivých odrůd. Mnohem důležitější je dodržovat pravidla o tom, co zasadit vedle cibule a po čem sázet cibuli (popsané výše).

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama