Zahradník používá zahradní nůžky k prořezávání suchých větví jabloně během zimního období.

Jabloně jsou v našem regionu neodmyslitelnou součástí ovocných zahrad. Za předpokladu, že znáte správnou techniku řezu, je lze směle označit za nenáročné na pěstování. Jak jsme však naznačili, je nutné vědět, jak na stříhání jabloní. Pojďme si proto společně vysvětlit, jak a kdy stříhat jabloně.

Nezapomeňte: Především byste měli vědět, že jabloně obvykle plodí na dvou- až čtyřletých větvích. To znamená, že řez jabloní musí být prováděn s ohledem na zachování takového dřeva. Je také důležité myslet na stimulaci růstu a pravidelné zmlazování dřeva. Od toho se odvíjejí jednotlivé techniky, metody a termíny řezu.

Kdy se stříhají jabloně?

Optimální termín řezu jabloní závisí na řadě faktorů. Nejdůležitější je ujasnit si, čeho chcete řezem dosáhnout. Chcete posílit úrodu a vytvarovat korunu? Nebo chcete stimulovat strom k růstu nových výhonů?

Zimní řez jabloní

V souvislosti s ním se můžete setkat také s pojmy jako předjarní nebo jarní řez jabloní. Stříhání jabloní na jaře, konkrétně v předjarním období, kdy nehrozí nebezpečí přílišných mrazů, se obvykle provádí v únoru nebo v březnu. Důležitým předpokladem je, že stromy ještě nemají rašící pupeny. Zimní řez jabloní je ideální pro podporu růstu nových výhonů a celkové zmlazení stromu. Rovněž může výrazně tvarovat korunu.

Letní řez jabloní

Pokud jde o otázku, kdy se stříhají stromy jabloně, nemůžeme vynechat ani letní řez. Oproti zimnímu řezu nestimulujeme strom k bujnému růstu. Naopak, zpomalíme tím růst a zároveň podpoříme budoucí tvorbu plodů. Odstraněním konkurenčních výhonů ze středních a hlavních větví, stejně jako křížících se nebo vzpřímených větví, dosáhneme optimálního prosvětlení koruny. Pro letní řez jabloní si vyhraďte čas v průběhu června až srpna.

Precizní prořezávání mladé větve jabloně, které napomáhá zdravému vývoji ovocných stromů.

Jak stříhat jabloně

Mezi společné zásady různých termínů a technik řezu jabloní patří například odstraňování poškozených, nemocných nebo odumřelých větví. Následují konkrétní tipy, jak stříhat jabloně.

  • Odstraňování vertikálně rostoucích větví – říká se jim také vlci. Měli byste je odstraňovat na větevním kroužku, tj. co nejblíže větvi, ze které vyrůstají. Důležité je, abyste neponechávali žádné takzvané „věšáky“.
  • Prořezávání jabloní – lze popsat jako vpuštění přirozeného světla do koruny stromu. Toho se dosáhne především odstraněním větví rostoucích směrem dolů a doprostřed koruny. Neméně důležité je ořezávání křížících se nebo rovnoběžných větví.
  • Zkracování koncových větví – provádí se především ve snaze vytvarovat korunu mladé jabloně. Zkraťte je asi půl centimetru nad pupenem, který směřuje tam, kam chcete nasměrovat další růst. A odstraňte maximálně čtvrtinu délky koncových větví.
Detaily střihu větve jabloně pomocí ostrých nůžek pro zajištění správného růstu stromu.

Tipy pro péči o jabloně

Hlavní zásady řezu jabloní a doporučené termíny řezu byly přehledně uvedeny v předchozích řádcích. Protože o jabloních pěstovaných v zahradách by se toho dalo napsat mnohem více, ponechali jsme v následujících řádcích prostor pro drobné zajímavosti a tipy.

  1. Kdy roubovat jabloně: Roubování jabloní se doporučuje provádět štěpováním. Z toho přirozeně vyplývá, že nejideálnější dobou pro tento způsob množení a uchování oblíbených odrůd je pozdní léto – srpen až září. Někteří odborníci doporučují roubovat ovocné stromy za příjemného teplého počasí, kterému předcházejí deštivé dny. V období sucha si můžete pomoci vydatnou zálivkou podnože několik dní před plánovaným roubováním.
  2. Jarní postřik jabloní: Mnoho začínajících pěstitelů ovocných stromů se ptá, zda se rozhodnout pro postřik jabloní na jaře. Pravdou je, že byste neměli vynechat tzv. předjarní postřik, který eliminuje všechny nežádoucí škůdce přezimující na jabloni. Proveďte jej v době, kdy již nehrozí příliš nízké teploty – ideální je venkovní teplota kolem 15 °C. Zároveň počkejte, až stromy vyrazí pupeny, ale proveďte to ještě před jejich rozkvětem.

Učte se od těch nejlepších: Zvládnout stříhání jabloní a celkovou péči o ovocné stromy vyžaduje hodně zručnosti a odhodlání. V tomto směru vám nejvíce pomůže, pokud se budete učit od těch nejlepších. Jako příklad uvádíme skvělého odborníka Jana Urbánka, který se na svém YT kanálu Jan Urbánek – pěstitel sdílí své znalosti a zkušenosti se všemi vášnivými hobby zahrádkáři. Samozřejmě nechybí ani konkrétní rady a tipy týkající se péče o jabloně.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama