Ruka používající nůžky k prořezávání slivky během letních měsíců, kdy je vhodné stříhat mladé výhony pro lepší plodnost stromu.

Správná péče o ovocné stromy má zásadní vliv na jejich každoroční výnos. V následujících řádcích se přehledně a stručně zaměříme na pěstování švestek. Vysvětlíme, jak a kdy stříhat švestku, a neopomeneme ani téma chorob švestek. A ti, kteří dočtou až do konce, budou na závěr odměněni zajímavým bonusem.

Jak a kdy stříhat švestku

Termín i samotný řez švestky vždy přizpůsobujeme požadavkům konkrétního stromu. Zohledňujeme přitom, čeho chceme stříháním dosáhnout. Bude cílem výchovný řez mladého stromu, udržovací řez již vzrostlého stromu nebo zmlazovací řez stromu starého několik desítek let? Například při probírání tématu, jak stříhat švestku, si zaslouží pozornost střih švestky po výsadbě, který by měl být velmi odvážný. Zkušení ovocnáři radí ponechat maximálně 5 kosterních větví zastřižených v rovnováze, přičemž terminál přesahuje zhruba o 20 cm. Dále se zaměříme na obecné stříhání švestek podle ročních období.

Detailní pohled na ruku držící zahradní nůžky, které stříhají větve slivky na zahradě. Správné prořezávání slivky pomáhá ke zdravému růstu stromu.

Jarní řez švestky

Stejně jako řez jabloní se i stříhání švestek na jaře obvykle provádí v březnu, kdy nehrozí silné mrazy a teploty jsou víceméně stabilizované nad nulou. To je důležité zejména u starších stromů, kterým by mohlo stříhání při nízkých teplotách způsobit potíže. Jarní řez švestky se provádí za účelem mírného prořezu zahuštěných větví a také k omlazení a prosvětlení koruny. Měl by se provádět každoročně před rašením pupenů.

Letní řez švestek

Při správné celoroční péči není nutný během léta radikální řez švestky. Rozhodně však neuděláte chybu, pokud budete průběžně odstraňovat nemocné větve a letité výhony vyrůstající ze staršího dřeva přímo do koruny. Je také vhodné odstraňovat výhony, které se kříží nebo rostou souběžně.

Podzimní řez švestek

V souvislosti s tím, kdy provádět řez švestek, stojí za zmínku také podzimní řez. Přistupujeme k němu v závislosti na dozrávání plodů. Pokud se nejedná o příliš pozdní odrůdu, lze ji provádět již v září. Jak radí profesor Ivan Hričovský, ideální termín je po sklizni – na přelomu srpna a září. V rámci udržovacího řezu je důležité odstranit všechny větve směřující do středu koruny a také konkurenční výhony. Perspektivní, bujně rostoucí letorosty je třeba seříznout asi o 1/3 na převod, tj. na vnější oko. Zimní řez švestek neprovádíme, protože by mohlo dojít k vytékání mízy a oslabení stromu.

Škůdci a nemoci švestek

Ačkoli se v našich podmínkách daří pěstovat švestky poměrně dobře a úspěšně, jsou přesto napadány mnoha škůdci a chorobami. Zatímco mezi nejčastější choroby patří například moniliová hniloba švestek, jedním z nejvážnějších škůdců je pilatka švestková.

  • Moniliová hniloba švestek: Jedná se o houbové onemocnění, které postihuje květy i plody. Začíná infikováním květů na jaře a postupně se rozrůstá do větviček, na kterých způsobuje hrboly. V důsledku toho dochází k odumírání květních stonků.
  • Mospilan pilatka švestková: Tento nepříjemný škůdce způsobuje ranou červivost plodů. Jako poslední vývojové stadium přezimují larvy v půdě. V dubnu nastává čas pro líhnutí imág. Vylíhlé samičky kladou vajíčka do rozvíjejícího se květu švestky. Drobné larvy pronikají do plodů, které opadávají ze stromu. Později jej opouštějí a přesouvají se do půdy. Po jejich vylíhnutí zůstávají na plodu dva tmavé otvory. Pokud v době květu umístíte do korun stromů bílé lepové tyčinky, můžete snadno identifikovat počátek náletů imága.

Kdy stříkat švestky

V boji proti nebezpečným škůdcům má zásadní význam postřik švestek na jaře neboli tzv. předjarní postřik švestek. Ošetření švestek na jaře proti pilatkám se doporučuje provést přibližně 3 až 5 dní před kvetením nebo bezprostředně po odkvětu. Základem ochrany proti monilióze jsou měďnaté a sirnaté přípravky, které by se měly na stromy aplikovat v pravidelných intervalech 7 až 10 dní od kvetení do konce vegetace.

Zahradník v rukavicích a ochranném obleku aplikující postřik na slivku, který chrání strom před škůdci a chorobami.

+ BONUS: Kdy roubovat švestky

Roubování švestek má zásadní význam nejen pro zachování starých, tradičních odrůd, ale také pro běžné množení těch odrůd, které máme prostě nejraději. Již zmíněný profesor Ivan Hričovský radí, že švestky se obecně lépe množí očkováním než štěpováním. Zatímco roubování můžeme zkoušet už na jaře, tedy v březnu, se štěpováním bychom měli počkat až do léta. Množení štěpováním v letních měsících se však doporučuje pouze u odrůd, které jsou odolné proti strupovitosti. Švestky, které nejsou odolné, by se měly štěpovat přibližně v květnu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama