Čmelák na květu levandule.

Je to jeden z nejznámějších, nejodolnějších a nejrozšířenějších druhů levandule v naší oblasti. Levandule lékařská je krásná trvalka, která svým bujným růstem vytváří esteticky zajímavé polokeře vhodné pro samostatné i řadové výsadby. Její vůně je typická pro přímořské země, jako je například Chorvatsko. Velké oblibě se však těší i u nás. Nejenže je nenáročná, ale při správné péči vás potěší až dvojím kvetením za sezónu. Proto vám poradíme, jak a kdy stříhat levandule, a zároveň probereme pěstování levandule jako takové.

Levandule – pěstování a péče

Díky svému všestrannému léčebnému nebo kulinářskému využití se těší velké pěstitelské oblibě. Nemluvě o tom, že její vůně vytváří fantastickou atmosféru na každé zahradě. Když k tomu připočteme, že na zahrady a dvory láká včely a čmeláky, máme tu opravdu ideální trvalku do každého prostředí.

Jak a kdy sázet levandule?

Pro výsadbu levandule zvolte jarní nebo podzimní termín. Pokud však sázíte levanduli z květináčů nebo z nádob, můžete ji sázet v průběhu celého roku. Je důležité vykopat jámu, která je hlubší a širší než kořenový bal. To usnadní kořenům růst v počátečních fázích po výsadbě. Vyzkoušet můžete také pěstování levandule ze semínek. Budete si však muset déle počkat na konečnou velikost levandule, a tedy i na květy.

Náš tip, jak zasadit levanduli: Sázejte ji alespoň půl metru od sebe, protože některé keře mohou dorůst až do metrové šířky a výšky.

Ruce v rukavicích sázejí levanduli do země.

Jak pěstovat levanduli?

Všeobecně platí, že levandule je velmi nenáročná. Nejlépe se jí daří v mírně zásadité, nepříliš výživné půdě. Ideální je slunné stanoviště. Co se týče půdy, měla by být velmi propustná, protože kořeny levandule jsou náchylné k hnilobě. Z tohoto důvodu se kolem levandule v okrasných záhonech často sype štěrk, který samozřejmě slouží i jako drenáž. Tím se automaticky snižuje riziko hniloby kořenů. Je rovněž možné i pěstování levandule v květináči, například v bytě nebo na balkoně. Mnohem častěji je však levandule v zahradě nebo v záhoně. Pěstování levandule na zahradě je celkově efektivnější a pohodlnější.

Jak se starat o levanduli?

Opět musíme zdůraznit nenáročnost této krásné byliny. Její voňavé květy vás potěší i bez hnojení a zalévání. Samozřejmě, pokud by vás trápila delší období sucha, můžete levanduli trochu zalít. Pokud však jde o hnojení, to vůbec nedoporučujeme. Jak jsme se zmínili o něco výše, levandule nemá ráda výživnou půdu.

Žena pečuje o levanduli v květináči venku na zahradě.

Jak a kdy stříhat levandule?

Ptáte se, kdy kvete levandule? To záleží na tom, zda ji během sezóny řádně stříháte. Je třeba provést dva řezy. Pokud je provedete ve správnou dobu, levandule se vám odmění dvojnásobným množstvím květů. První kvetení může přijít již v květnu nebo červnu a druhé během léta nebo po něm.

Kdy stříhat levanduli na jaře?

Březen nebo začátek jara je ideální dobou pro první řez levandule v kalendářním roce. Zaměřte se na starší, dřevnaté stonky, které by měly být seříznuty přibližně do poloviny. Levandule by měla během léta reagovat bohatším a plnějším růstem. Nemluvě o tom, že nové výhony se nebudou plazit po zemi – místo toho vytvoří pohledný keř.

Stříhání levandule v létě

Druhé stříhání levandule by se mělo provádět po rozkvětu, tedy v létě. Letní řez lze provést současně se sklizní květních částí pro vámi požadované účely. Nebo pokud máte levanduli pouze pro okrasné účely, proveďte řez po odkvětu. Je důležité si uvědomit, že tím rostlinu stimulujete k dalšímu kvetení. Na podzim se vám odmění druhým kvetením. Po sklizni kvetoucích částí na podzim nebo po druhém kvetení levanduli nestříhejte. Můžete ji sice podpořit v růstu nových výhonů, ale ty během zimy zmrznou.

Ruka stříhá květy levandule na poli.

Jak použít květy levandule?

Když už jsme se zmínili o stříhání levandule, měli bychom si ujasnit, k čemu lze květy použít. Ve středomořské kuchyni se například používají do omáček nebo k ochucení masa. U nás se častěji přidávají do limonád a čajů, méně často do koláčů. Kromě toho stejně jako květy měsíčku i květy levandule se s oblibou používají v přírodní kosmetice, například při výrobě esenciálních olejů, mýdel, vonných sáčků, svíček a pleťových vod.

Nezapomeňte: Květy levandule by se měly sbírat brzy ráno, kdy obsahují nejvíce vonných látek. Nezapomeňte také, že levandule lékařská má antibakteriální, protizánětlivé a uklidňující účinky a příznivě působí na kvalitu spánku.

Sklenice a džbán s levandulovou limonádou, ozdobené plátkem pomeranče a levandulí.

Jak množit levanduli?

Množení levandule je velmi snadné – zvládne ho i začátečník. Nejjednodušší způsob je řízkování levandule. V souvislosti s tím, jak rozmnožit levanduli z odřezků, musíme zmínit zejména mladé koncové výhony. Starší sice také postačí, ale s mladými je celý proces rychlejší a efektivnější. Vybírejte odřezky dlouhé přibližně 8 až 10 cm, bez květních pupenů. Stonek očistěte od listů a z jedné strany odloupněte kůru. Odřezky vložte do směsi písku/perlitu a rašeliny v poměru 1:1 a zalijte vodou. Odřezky by měly zakořenit do 4 týdnů. Pokud vytvoříte skleníkové prostředí, např. pomocí plastové fólie, zakoření ještě dříve. Jaro je ideální dobou pro množení levandule tímto způsobem.

Pokud se rozhodnete pro množení levandule staršími dřevitými odřezky, udělejte to na podzim. Vybírejte takové, na kterých se budou nacházet budoucí listové pupeny – jsou to takové malé hrbolky. Právě z nich vyraší nové kořeny odřezku. A stejně jako při množení mladými odřezky použijte stejný substrát.

Ruka drží řízek levandule připravený k zasazení.

Jak zazimovat levanduli

S přezimováním levandule si nemusíte dělat velké starosti. Můžete však levanduli nebo celému okrasnému levandulovému záhonu alespoň usnadnit přečkání zimy. Můžete to udělat tak, že k rostlinám nasypete slámu nebo čekanku. Pěstitelé často mulčují také kůrou. Protože však levandule lékařská nemá ráda vlhké prostředí, doporučujeme místo toho slámu nebo mulč. To platí i v případě celoročního pěstování.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama