Asi se shodneme na tom, že domácí okurka chutná nejlépe. Ať už vás jako první napadla šťavnatá salátová okurka nebo křupavé nakládačky, není nad okurky z vlastní zahrádky. Pokud máte kousek volné půdy, zvažte jejich pěstování. Sázení a pěstování okurek ze semínek není žádná raketová věda. Vlastní okurky si můžete dopřát i v nádobách nebo květináčích umístěných na balkoně.
Pěstování okurek: Jak pěstovat okurky?
Možná znáte přísloví: „Na svatého Marka oharky (okurky) do járka“. Jelikož se svátek svatého Marka slaví 25. dubna, logicky z toho vyplývá, že konec dubna by měl být ideální pro výsev okurek. To však není tak docela pravda. Vše závisí na počasí. A kromě toho můžete okurky vysévat přímo do záhonu nebo do skleníku, nebo si můžete předpěstovat sazenice, které později vysadíte na jejich konečné místo.
Výsev okurek: Kdy vysévat okurky?
Protože okurky potřebují ke klíčení teplotu alespoň 20 °C, většina pěstitelů pěstuje sazenice v interiéru nebo ve skleníku. Semena se vysévají do malých květináčů, nádob nebo sadbovačů, asi 2 vedle sebe, maximálně 2 cm hluboko. Můžete je však vysévat i do jednoho dlouhého květináče v řadě. V tomto případě však mezi každými 2 semeny nechte mezeru asi 5 cm.
Půda by měla být v této fázi vlhká, ale ne přemokřená, aby se semena nevyplavila. Ideální je zahradní substrát bohatý na živiny. Nezapomeňte, že vaše budoucí sazenice potřebují dostatek slunce. Až dorostou do výšky asi 10 cm, jsou připraveny k přesazení na konečné stanoviště. Semínka můžete také vysévat přímo do záhonu, takže předpěstování okurek vynecháte. To však proveďte až poté, co se venkovní teplota ustálí alespoň na 15 °C.
Náš tip: Pokud plánujete přesazovat sazenice okurek do půdy kolem května, začněte s výsevem v interiéru nebo ve skleníku alespoň o 4 týdny dříve.
Sázení okurek: Kdy zasadit okurky ze semen?
Jak bylo uvedeno v předchozí části, ideální doba pro sázení okurek je, když sazenice dosáhnou výšky asi 10 cm. V souvislosti s tím, jak sázet okurky, stojí za zmínku zejména vzdálenost. Jednotlivé rostliny by měly být od sebe vzdáleny přibližně 40-60 cm. Přesná vzdálenost závisí na konkrétní odrůdě. Menší rozestupy lze připustit například v případě, že zkoušíte pěstování okurek na síti, které má několik výhod.
Pěstování okurek na síti
I začínající pěstitelé obvykle dobře vědí, že okurky jsou náchylné k plísním. Z tohoto důvodu byste neměli rostliny zalévat na listy, ale pouze ke kořenům. Každopádně pro minimalizaci vzniku plísní je velmi praktické pěstování okurek na síti. Na začátku a na konci záhonu zapíchněte do země tyčky a přes ně natáhněte síť. Vrcholky jednotlivých rostlin pak postupně směrujte po síti tak, jak si přejete.
Listy, stonky, květy a plody lépe dýchají, čímž se snižuje riziko vzniku prostředí vhodného pro žloutnutí listů okurek a různé choroby okurek. A v souvislosti s pěstováním okurek stojí za zmínku také to, jak zaštipovat okurky. Pokud chcete, aby rostlina zůstala pouze v úrovni sítě, zaštipujte vrchol rostliny ve výšce opory, přičemž běžné zaštipování okurek se provádí po třetím nebo čtvrtém listu. Tím podpoříte tvorbu postranních výhonů, na kterých se později objeví samičí květy a vytvoří úrodu.
Tip, jak pěstovat okurky na malém prostoru: Pokud máte na zahradě jen malý kousek půdy, který můžete vyhradit pro záhon s okurkami, zkuste pěstovat okurky ve dvou kratších řádcích, mezi nimiž je síť. V tomto případě nebudou jednotlivé sazenice v řadách proti sobě, ale „křížem“. Tímto stylem můžete na malém prostoru vypěstovat více okurek.
Pěstování okurek v kbelíku, nádobách a na balkoně
Někdo má balkon plný muškátů, jiný ho raději využívá k pěstování ovoce a zeleniny. Okurky na balkoně nejsou úplně běžné, ale jak se říká – kde je vůle, tam je cesta. Pěstování okurek v nádobách nebo květináčích na balkoně vyžaduje zajištění správných podmínek.
Stejně jako na zahradě i na balkoně budou potřebovat dobrý substrát, v tomto případě však s drenážní vrstvou, a také dostatek slunce a vláhy. Zatímco do jednoho květináče o průměru a hloubce alespoň 20 cm se vejde maximálně jedna rostlina, do širších nádob se jich vejde více. Snažte se však dodržet výše uvedené rozestupy. K vyvazování používejte buď spirálovou tyč, nebo kratší síť nebo mřížku.
Roubování okurek: Ano, nebo ne?
Roubování okurek je odpovědí na otázku, jak pěstovat okurky hadovky. Vzhledem k tomu, že hadovky jsou náchylnější na choroby okurek, můžete obvykle koupit sazenice již naroubované. Takto připravené sazenice jsou odolnější, vitálnější a v budoucnu i výnosnější.
Tip na závěr: Co zasadit vedle okurek
Věděli jste, že jedním z nejlepších sousedů okurek je česnek? Dokáže je velmi účinně chránit před mšicemi. Okurkám se bude rovněž dařit v blízkosti fazolí, červené řepy, mrkve a petržele. Pokud se chcete dozvědět více o plánování zahrady, přečtěte si, co s čím pěstovat pro bohatou úrodu. Toto téma jsme pro vás komplexně shrnuli v samostatném článku, který obsahuje také přehlednou tabulku, co s čím pěstovat.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com