Dívka leží v posteli s šátkem kolem krku, vypadá unaveně.

Erythema infectiosum je také známá jako pátá dětská nemoc, protože postihuje především děti. Vzácně se jí nakazí i dospělí. Jaké jsou její hlavní příznaky, inkubační doba a průběh?

Co je pátá nemoc?

Pátá nemoc, latinsky erythema infectiosum, je onemocnění způsobené lidským parvovirem B19. Tento virus není stejného typu jako parvovirus, který mohou přenášet kočky a psi. Šíří se výhradně mezi lidmi.

Pátá nemoc nejčastěji postihuje děti, a proto se jí často říká pátá dětská nemoc. Většina příznaků je podobná chřipce, s výjimkou červené vyrážky na tvářích, která je pro tuto nemoc typická. Nejčastěji se výskyt páté nemoci objevuje v jarních měsících. Po prodělání a překonání nemoci mají děti i dospělí doživotní imunitu.

Dívka leží v posteli, drží si čelo, vypadá nemocně.

Pátá nemoc: Příznaky

Pokud se vy nebo vaše dítě nakazíte pátou nemocí, pravděpodobně se u vás projeví některé z těchto příznaků:

  • únava,
  • bolesti hlavy,
  • průjem,
  • malátnost,
  • mírně zvýšená teplota (37° až 38,5 °C),
  • rýma,
  • bolest v krku,
  • bolesti a otoky kloubů,
  • červená vyrážka na obličeji.

Pátá nemoc: Vyrážka

Vyrážka na obličeji se objeví až několik dní po nástupu příznaků podobných chřipce. Je jasně červená a může svědět. Na obličeji zůstává asi 4 až 5 dní a objevuje se hlavně u dětí. Po vzniku vyrážky nemají děti obvykle žádné další příznaky. Někdy se po vyrážce na obličeji vytvoří další vyrážky na rukou, nohou nebo trupu, které asi po týdnu zmizí.

Dívka s červenou vyrážkou na tváři (pátá nemoc)

Jak dlouho trvá pátá nemoc?

Pokud máte vy nebo vaše dítě pátou nemoc, příznaky by měly po 1 až 2 týdnech odeznít. Vyrážka na tvářích však může zůstat déle. Jakmile vyrážka zmizí, vaše dítě již není infekční, a může se tedy vrátit do školy. U dospělých někdy bolesti kloubů přetrvávají déle, ale následky nejsou trvalé.

Pátá nemoc: Léčba

Pátá nemoc obvykle není závažným onemocněním. Konvenční léčba spočívá v potlačování jednotlivých příznaků analgetiky a antihistaminiky. Ohroženi jsou zejména lidé s poruchami krve a oslabenou imunitou. U těchto skupin může být průběh komplikovaný a někdy je nutné intravenózní podávání imunoglobulinů. Komplikace se mohou vyskytnout také u těhotných žen, kde se řeší zdravotní stav plodu.

Těhotná žena sedí na posteli a drží si čelo, vypadá nemocně.

Pátá nemoc: Inkubační doba a nakažlivost

Pátá nemoc je nejvíce nakažlivá v počátečních stadiích infekce, ještě předtím, než se na obličeji objeví vyrážka. Šíří se kapénkovou infekcí, například při kašli nebo kýchání. Někdy se také přenáší kontaktem s kontaminovanými povrchy nebo krví při transfuzi.

Prvními příznaky jsou rýma a kašel. Proto můžete onemocnění zaměnit za chřipku a ani vás nenapadne, že příčinou je 5. nemoc. Inkubační doba obvykle trvá 4 až 14 dní. Během této doby můžete virus přenášet na ostatní. Někdy jsou nakažení po celou dobu zcela bez příznaků, ale přesto nemoc šíří.

Muž sedí na posteli a kašle, vypadá nemocně.

Pátá nemoc u dětí

Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 5 až 15 let, které se nakazí ve škole nebo na hřišti. Léčba závisí na příznacích, věku a celkovém zdravotním stavu dítěte a také na závažnosti onemocnění.

Domácí léčbu můžete podpořit:

  • dostatečným pitným režimem,
  • dostatečným odpočinkem,
  • posílením imunity pomocí vitamínů.

Na snížení teploty u dětí můžete použít vhodné volně prodejné léky, ale nejprve se poraďte s lékařem. Na zmírnění svědění vyrážky se obvykle používají antihistaminika.

Muž měří teplotu dítěti ležícímu v posteli.

Pátá nemoc u dospělých

Přibližně 60 % všech dospělých bylo infikováno někdy v dětství a jsou imunní vůči páté nemoci. Proto se u nich vyskytuje jen zřídka. Vyrážka se objevuje u méně než 50 % infikovaných dospělých. Onemocnění má obvykle mírný průběh, ale těhotné ženy nebo lidé s poruchami krvetvorby jsou ohroženi a měli by okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud nepatříte do rizikové skupiny a máte 5. nemoc, užívejte léky obsahující aspirin proti horečce a volně prodejné léky proti bolesti obsahující ibuprofen na zmírnění bolesti kloubů. Pokud se příznaky zhorší nebo neustupují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Pátá nemoc: Těhotenství

Erythema infectiosum způsobuje v některých případech závažné komplikace u těhotných žen. Virus se může přenést z matky na plod přes placentu, což se stane přibližně jedné ze čtyř nakažených těhotných žen. Pokud se plod nakazí, může dojít k několika problémům.

Těhotná žena sedí na pohovce a drží si hlavu, vypadá unaveně.

Ke ztrátě plodu dochází přibližně u 5 % těhotných žen nakažených tímto parvovirem. Největší riziko je ve druhém trimestru těhotenství, ale komplikace se vzácně vyskytují i v jiných fázích těhotenství.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama