Plasty v oceánu nejsou novinkou, jde o dlouhodobý problém. Plastový odpad tvoří až 80 % veškerého znečištění moří. V oceánu každoročně končí neuvěřitelných 10 milionů tun plastů. Jak se tam ale všechny dostanou a jaká řešení můžeme přijmout, abychom tomu zabránili?
Plasty v kanalizaci
V některých domácnostech se do záchodu splachují výrobky, které tam nepatří. Patří mezi ně vlhčené ubrousky, vatové tyčinky a další hygienické výrobky, které obsahují plast. Mikroplasty se do vodních toků dostávají i při praní oblečení v pračce. Jsou příliš malé na to, aby je čistírny odpadních vod odfiltrovaly.
Plasty se bohužel přidávají i do mnoha kosmetických výrobků. Při sprchování a mytí rukou se tyto výrobky dostávají přímo do kanalizace a odtud do řek a moří. Patří mezi ně sprchové gely, peelingy na obličej, šampony, zubní pasty atd. Tímto způsobem škodíme nejen přírodě, ale i sami sobě. Škodlivé mikroplasty v moři totiž konzumují mořští živočichové, kteří se dostávají do našeho potravního řetězce.
Řešení: Nesmíme do záchodů splachovat předměty, které tam nepatří. Při nákupu oblečení je lepší dávat přednost materiálům, které neobsahují plasty. Kosmetiku, hygienické výrobky a prací prášky obsahující plasty bychom měli nahradit ekologickými alternativami.
Odpadky na ulici
Odpadky pohozené v lese nebo na ulici tam vždy nezůstanou. V lepším případě je odstraňují ochotní dobrovolníci, v horším případě je dešťová voda a vítr odnášejí do potoků, řek a kanalizace. Odtud následně končí v oceánu.
Řešení: Měli bychom zvýšit povědomí lidí o důsledcích znečišťování životního prostředí. Pomoci by mohlo také zvýšení trestů a sankcí pro ty, kteří pravidla porušují.
Odpad z pláží
Mnoho odpadků končí v moři také z pláží, kde lidé tráví svůj volný čas. Pokud po sobě zanechají plastové tašky, příbory nebo lahve s vodou, je téměř jisté, že tento odpad skončí v oceánu. Pomůže tomu buď vítr, nebo příliv a odliv.
Řešení: Veřejnost by si měla více uvědomovat důsledky svého chování na životní prostředí. Je důležité, aby byly plážové koše pravidelně vyprazdňovány. Pomoci může také používání ekologických alternativ plastových výrobků.
Přímé vyhazování odpadů do oceánu
Velkou část odpadu v moři vytvářejí lidé, kteří žijí v jeho okolí nebo jsou na něm závislí. V mořích se nachází velké množství vyhozeného rybářského náčiní nebo odpadu z lodí a lodních plošin.
Řešení: Rybářské náčiní a odpad z lodí je třeba odvézt do sběrného dvora. V oblastech s vysokým výskytem znečištění moří by mělo být k dispozici více kontejnerů na tento druh odpadu.
Nesprávné nakládání s odpady
Některé země, které produkují velké množství plastového odpadu, posílají svůj odpad do jiných zemí, zejména do Asie. Tyto země se potýkají se špatnou situací v oblasti nakládání s odpady. V některých z těchto zemí navíc vůbec neprobíhá sběr odpadu.
Odpad zde obvykle končí ve spalovnách nebo na otevřených skládkách v pobřežních oblastech. Odtud je plastový odpad větrem nebo dešťovou vodou odnášen dále do oceánu.
Řešení: Země by měly spolupracovat na vytvoření globálních norem pro recyklaci a nakládání s odpady. Problém pomohou řešit také zákazy a nařízení, například zákaz používání jednorázových plastových výrobků v zemi, která produkuje nadměrné množství odpadu a nedokáže jej eticky zlikvidovat nebo recyklovat.
Pozor na některé společnosti
Bylo zjištěno několik případů, kdy společnosti nelegálně vyhazovaly plastový odpad přímo do vody. Příkladem je společnost Formosa v Texasu, která nelegálně vysypala miliardy plastových granulí přímo do zálivu Lavaca. Ne všichni znečišťovatelé jsou postaveni před soud, ale stejného jednání se dopouští mnoho společností.
Řešení: Zvýšený dohled a kontrola ze strany státních orgánů. Měla by se také zvýšit výše pokut a přísnost sankcí za nelegální likvidaci odpadu, aby to podniky dostatečně odradilo.
Foto: shutterstock.com