Červená cherry rajčata na keříku na slunné zahradě – úspěšná úroda.

Říká se, že ty domácí chutnají lépe než ty kupované v obchodě. A protože u nás patří rajčata mezi to nejpěstovanější z ovoce a zeleniny, je na tom asi něco pravdy. Pěstování rajčat není žádná raketová věda. Stačí pochopit několik základních principů a už v červenci si můžete pochutnávat na chutných a šťavnatých plodech. Čtěte dále a dozvíte se, jak vypěstovat silné sazenice rajčat, kdy a jak zasadit rajčata a také jak pěstovat rajčata na balkoně a na zahradě.

Pěstování rajčat krok za krokem

Stejně jako u ostatních druhů ovoce a zeleniny je i při pěstování rajčat třeba dodržovat některé důležité zásady. Rozdělili jsme je do tří hlavních kroků.

Krok 1: Výsev rajčat – kdy zasít rajčata

Při domácím pěstování rajčat se nejčastěji setkáte se dvěma způsoby. Nejjednodušší je koupit si hotové sazenice v zahradnictvích nebo od pěstitelů na trhu. Pak byste měli mít zaručenou lepší přijatelnost a vitalitu rostlin. Pěstování rajčat ze semínek je o něco obtížnější, resp. časově náročnější.

Při pěstování vlastních rostlin je důležité vědět, kdy vysévat rajčata. Vzhledem k tomu, že růst sazenic trvá přibližně 2 měsíce, můžete začít již v únoru nebo počkat přibližně do poloviny března. Při předpěstování rajčat postupujte podle následujícího postupu.

Semena rajčat na papíře s označením „Tomatoes“ – příprava na výsev.

Jak pěstovat rajčata ze semínek

  • Naplňte květináče nebo nádoby o průměru asi 10 cm až po okraj výsevním substrátem, utlačte a zalijte.
  • Vysejte semínka rovnoměrně na povrch – ve vzdálenosti alespoň 1 cm od sebe.
  • Zakryjte semínka vrstvou substrátu silnou asi 5 cm, který pak jemně utlačte a navlhčete rozprašovačem tak, aby nedošlo k vyplavení semínek.
  • Pikýrujte sazenice asi po 1-2 týdnech, kdy se začnou objevovat první pravé listy (pozor na to, že první listy jsou klíčící – teprve ty další jsou „první pravé“). Při přesazování použijte univerzální substrát a podobné květináče jako při výsevu, ale pro každou sazenici zvlášť. Můžete si pomoci například vidličkou a přidržováním lístků rostlin (pozor, stonky jsou v této době příliš křehké).

Náš tip: Při prvním výsevu označte jednotlivé květináče podle odrůdy (totéž proveďte i po pikýrování). Zajistěte rostoucím rostlinám teplotu kolem 20 °C, přičemž noční teploty mohou být nižší, aby se podpořila tvorba kořenového systému a zabránilo se předčasnému nežádoucímu kvetení, které by mohlo sazenice zbytečně vysílit. Několik dní před výsadbou můžete začít s otužováním sazenic tím, že je během dne přemístíte z interiéru ven.

Klíčící sazeničky rajčat v květináči – první fáze pěstování.

Krok 2: Sázení rajčat – kdy vysadit rajčata

Rajčata preferují slunné stanoviště a písčitohlinitou půdu s neutrálním až mírně kyselým pH 5,5-7,5. Půda by měla být dostatečně kyprá a obohacená živinami. Pokud přemýšlíte, kdy se sází rajčata, měli byste s jejich přesazením na venkovní záhony počkat alespoň do poloviny května, kdy nehrozí noční mrazíky. Sazenice, které skončí ve skleníku nebo pařeništi, však můžete přesadit o něco dříve. A pokud jde o to, jak daleko od sebe sázet rajčata, stojí za zmínku, že ideální rozestup mezi rostlinami je přibližně 80 × 40 cm.

Mimochodem, v našich podmínkách je možné i pěstování rajčat na balkoně. Výnos jednotlivých rostlin sice není tak vysoký jako při pěstování na zahradě, ale radost z vypěstování rajčat doma je k nezaplacení. Rajčata na balkoně vždy umístěte na slunné místo.

Mladé sazenice rajčat v zelených květináčích na parapetu – příprava na přesazení do zahrady.

Jak sázet rajčata

  • Vykopejte jamku do hloubky odpovídající délce motyky nebo podle toho, jak velkou rostlinu budete sázet.
  • Zalijte jamky vodou a počkejte, dokud se voda zcela nevsákne.
  • Přidejte hnojivo – slepičí nebo ovčí hnůj – a jamku zasypte asi do poloviny kvalitním substrátem.
  • Vložte sazenici do jamky až po první pravé listy a zasypte ji vykopanou zeminou.
  • Zalijte sazenice asi 1 litrem vody a počkejte asi týden, než je znovu zalijete. Tím podpoříte lepší zakořenění rostliny. Protože rajčata mohou čerpat vláhu z velké hloubky, jejich kořeny se v prvním týdnu bez zalévání stáhnou směrem dolů. Ke dřívějšímu zalévání přistupujte pouze tehdy, když jsou teploty vysoké nebo rostliny viditelně vadnou.

Náš tip: Každý rok změňte venkovní stanoviště rajčat tak, abyste je nepěstovali na stejném místě alespoň 3 roky (ani na místě, kde jste v uplynulých 3 letech pěstovali papriky nebo lilek). Tím eliminujete rizika spojená s nežádoucími chorobami a škůdci rajčat. A v této souvislosti stojí za zmínku, co zasadit vedle rajčat. Ideálními sousedy jsou aksamitník, bazalka, česnek, mrkev, hrášek, petržel nebo cibule.

Ruce zahradníka pečlivě sází mladé sazenice rajčat do úrodné půdy.

Krok 3: Péče o rajčata – jak často zalévat a jak zaštipovat rajčata

Péče o rajčata rozhodně nekončí jejich výsadbou. Právě naopak, v mnoha ohledech teprve začíná. Čeká vás například zalévání nebo zaštipování rajčat.

Jak na to

  • Zalévejte rajčata vždy ke kořenům, ne na listy, květy a plody – to je odpověď na otázku „jak zalévat rajčata“. Snížíte tak riziko šíření plísní a dalších chorob rajčat.
  • Řiďte se pravidlem „raději vydatněji než častěji“. Pokud nevíte, jak často zalévat rajčata, dejte jim najednou hodně vody a pak je několik dní nezalévejte.
  • Používejte k zalévání ideálně odstátou, vlažnou vodu – ne příliš studenou, abyste rostliny příliš nešokovali.
  • Vylamujte postranní výhonky, tzv. zálistky, které rostlinu oslabují.

Náš tip: Pokud chcete pěstovat rajčata na dva výhony, ponechte vždy pouze boční výhon pod prvním květenstvím. Ten je ve srovnání s ostatními nejsilnější a přinese největší úrodu.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama