Ruce drží čerstvě vykopané brambory na zahradě.

Snadno se pěstuje, je oblíbená a velmi chutná. V naší oblasti se brambory obvykle sázejí tradičními metodami během dubna a května. Zkušenosti mnoha pěstitelů však potvrzují, že sázení brambor je možné i v pozdním létě nebo na podzim. V tomto článku si podrobně rozebereme pěstování brambor, přičemž nevynecháme ani netradičnější způsoby pěstování. A samozřejmě se budeme věnovat také sklizni a skladování brambor, stejně jako nejčastějším chorobám a ochraně proti škůdcům.

Sázení brambor

Není to žádná raketová věda. Sázení brambor zvládne i začátečník. Stačí jen dodržovat nezbytné požadavky na výsadbu.

Jak naklíčit brambory

V prvním kroku doporučujeme brambory naklíčit. Není to nutné, ale uspíšíte tím termín sklizně. Sadbové brambory vložte do bedýnek očkem nahoru a umístěte je do světlé místnosti s teplotou přibližně 10 až 15 °C. To lze provést již v březnu, abyste je mohli v dubnu/květnu zasadit do země. Pro ještě lepší přípravu na výsadbu posypte brambory v bedýnkách kompostem asi týden před jejich zasazením do půdy. Protože hlízy jemně zakoření, budete sklízet o něco dříve.

Ruce v rukavicích třídí naklíčené brambory v koši.

Kdy sázet brambory

Jak již bylo zmíněno, výsadba brambor je ideální na přelomu dubna a května. Samozřejmě záleží jak na lokalitě, tak na zvolené odrůdě. Zatímco v teplejších oblastech můžete sázet již v dubnu, v chladnějších oblastech můžete raději počkat až do května.

Jak sázet brambory

Určitě vás bude zajímat zejména to, jak hluboko sázet brambory. Pamatujte, že sadbové brambory by se měly sázet v rozestupech asi 30 až 40 cm do připravených brázd hlubokých asi 10 až 20 cm. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdáleny asi 50 až 60 cm, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu v době, kdy budou rostliny vyrůstat.

Kdy nejpozději sázet brambory?

Mnozí pěstitelé se shodují, že sázení brambor v srpnu je také možné. Na konci léta doporučují použít rané odrůdy, které by se měly sázet podle výše uvedených pokynů a nechat v zemi 60 dní. A za pokus stojí také sázení brambor na podzim, v září. Rovněž zvolte ranou odrůdu. Výhodou pozdní výsadby je prodloužení období sklizně čerstvých brambor.

Košík plný brambor vysypaný na poli, připravený k zasazení.

Péče o brambory

Nyní víte, jak zasadit brambory. Na řadu přicházejí otázky týkající se samotného pěstování a péče.

Čím hnojit brambory

Brambory vyžadují zejména dostatek draslíku. Při podzimní přípravě půdy pro jarní výsadbu je třeba zapracovat kompost nebo chlévský hnůj. Průmyslová hnojiva, jako je superfosfát, síran draselný nebo síran amonný, lze použít na jaře v rámci bezprostřední přípravy půdy na výsadbu.

Co zasadit vedle brambor

V blízkosti brambor můžete pěstovat například hrách, fazole nebo kukuřici. Tyto plodiny se navzájem velmi dobře snášejí. Na druhou stranu se vyhněte výsadbě v blízkosti rajčat, na která se může přenést plíseň z brambor.

Ruka v rukavici drží čerstvě vykopané brambory.

Kdy stříkat brambory proti plísni

Brambory lze také preventivně postříkat proti plísni, například měďnatým postřikem. Obecně však doporučujeme sledovat stav bramborové révy v období dešťů, kdy se zvyšuje riziko šíření plísně. Pokud se objeví žluté, hnědé nebo šedé skvrny, použijte co nejdříve vhodný postřik proti plísni. Eliminovat plíseň můžete i včasným ranním zaléváním, aby mohla bramborová nať během dne rychle vyschnout.

Jak na další nemoci brambor

Mezi další nemoci brambor patří nepříjemné hnilobné infekce, proti nimž lze bojovat změnou místa výsadby v následujících sezónách. Pokud je mnoho mladých brambor napadeno hnilobou, a to i v období sucha, neměli byste na tomto stanovišti pěstovat brambory nejméně tři roky. Přesně tolik času je potřeba k tomu, aby mikroorganismy způsobující hnilobu brambor odumřely.

Brambory rozložené na zemi během sklizně.

Sklizeň brambor

Protože jsme si již podrobně popsali, kdy se sází brambory a jak o ně pečovat, můžeme přejít ke sklizni.

Jak dlouho rostou brambory

Vegetační doba brambor se u jednotlivých odrůd liší. Zatímco velmi rané odrůdy lze sklízet již 90 dní po výsadbě, středně pozdní odrůdy potřebují ke svému růstu až 130 dní.

Kdy sklízet brambory

Termín, kdy se sklízí brambory, samozřejmě závisí od doby, kdy se sází brambory. Každopádně základem je počkat, až bramborové natě odkvetou a zvadnou. To znamená, že brambory dozrály.

Bramborové pole plné zelených rostlin s květy.

Skladování brambor

Pokud pěstujete brambory na uskladnění, počkejte se sklizní až do jejich plné zralosti, kdy bramborová réva uschne. Slupka brambor se pak zacelí, což znamená, že brambory jsou nyní vhodné ke skladování.

Jak skladovat brambory

Optimální teplota pro skladování brambor je přibližně 5 °C. Vlhkost vzduchu ve skladovací místnosti by měla být 90 % a důležité je dostatečné větrání. Ke skladování by se měly vybírat pouze celé hlízy bez jakéhokoli poškození. Nevhodné jsou buď rozřezané hlízy, nebo brambory napadené hnilobou a škůdci. Poškozené hlízy používejte k přímé spotřebě nebo ke krmení hospodářských zvířat.

Nejlepší odrůda brambor na uskladnění

Vyzkoušejte, které vám nejlépe vyhovují. Všeobecně však platí, že nejlepší odrůdy brambor na uskladnění jsou Agria, Sunita, Malvina, Alegria a Soraya. Vybírejte mezi nimi podle toho, zda dáváte přednost bramborám na vaření, do salátu nebo například na pyré. Brambory se totiž dělí na varné typy.

Sklad brambor s množstvím brambor uložených ve velkých dřevěných bednách.

Tipy na netradiční pěstování brambor

Vysvětlili jsme si, jak pěstovat brambory tradičním způsobem. V současné době jsou však stále populárnější alternativní způsoby pěstování brambor. Na některé z nich proto poukážeme.

Pěstování brambor v pytli

Pytel na pěstování brambor může mít podobu jakéhokoli pevného plastového zahradního pytle. Nejideálnější je tmavý pytel, který zajistí dostatečné zahřátí brambor. Celková výška pytle by neměla přesáhnout půl metru. Nezapomeňte na dno prorazit drenážní otvory a navrstvit keramzit (cca 5 cm), který bude sloužit jako drenážní vrstva. Dále přidejte přibližně 15 cm substrátu složeného z rostlinné zeminy a písku. Na substrát položte asi 4 brambory a zakryjte je stejným substrátem. A kdy sázet brambory do pytle? Ideálně na jaře.

Ruce v rukavicích drží čerstvě vykopané brambory nad kbelíkem plným brambor.

Pěstování brambor v trávě

Posekaná tráva nemusí skončit v kompostu. Připravte si z ní záhon na pěstování brambor. Do nahromaděné trávy udělejte jamky hluboké asi 30 cm. Přidejte trochu hlíny ze zahrady a do každé jamky dejte asi 3 brambory. Poté je zasypte hlínou a navrch přidejte trávu.

Pěstování brambor ve věži

Skvělým způsobem, jak ušetřit místo na zahradě, je pěstování brambor ve věži. Potřebujete jen pletivo, kůly, slámu a substrát. Kůl zapíchněte do země, abyste k němu mohli připevnit pletivo, ze kterého pak vytvoříte tvar válce. Na dno dejte trochu slámy, abyste vytvořili hnízdo ze substrátu, do kterého umístíte sadbové brambory. Přikryjte je substrátem a po obvodu válcové věže opět přidejte slámu, a to jak na substrát, tak kolem něj. Tímto způsobem můžete na sebe naskládat několik hnízd v závislosti na výšce pletiva. Jak budou brambory dozrávat, budou bramborové naťe vertikálně vyrůstat ze síťoviny. Nezapomínejte na pravidelné zalévání.

Brambory uložené v dřevěné bedně pro uskladnění.

Pěstování brambor v nádobách

Na principu pytlového nebo věžového pěstování funguje také pěstování brambor v kbelíku nebo jiných nádobách. Můžete použít staré nepotřebné kbelíky, do kterých vyvrtáte drenážní otvory. Alternativou jsou větší truhlíky, které mají obvykle otvory ve dně. Po skončení bramborové sezóny je tak můžete nepoškozené dále používat k jiným účelům. V tomto případě můžete také substrát naskládat na sebe, jako byste pěstovali v pytli nebo ve věži.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama