Muž trpící psychickými obtížemi – znázornění příznaků schizofrenie.

Schizofrenie je nemoc, která může ovlivnit nejen život pacienta, ale i jeho blízkých. Mezi projevy schizofrenie totiž patří poruchy vnímání reality, které mohou vést k nepředvídatelnému chování a komplikovat každodenní fungování.

Co je schizofrenie?

Schizofrenie je závažná duševní porucha, kterou někdy trpí téměř 1 % populace. Ačkoli slovo „schizofrenie“ pochází z latinského termínu, který znamená „rozdvojená mysl“, nesouvisí toto onemocnění s rozdvojením osobnosti, ale se závažnými poruchami myšlení, vnímání a chování.

Příznaky schizofrenie

První příznaky schizofrenie se nejčastěji objevují mezi 15. a 25. rokem života. Dělíme je na pozitivní a negativní.

Pozitivní příznaky schizofrenie

Pokud vás zajímá, jak poznat schizofrenika, všimněte si, zda se u něj projevují některé nebo všechny následující příznaky schizofrenie:

Bludy

Paranoidní schizofrenie se obvykle vyznačuje bludy a halucinacemi. Pacienti se schizofrenií často věří skutečnostem, které nejsou pravdivé. Mohou si například myslet, že lidé v okolí o nich mluví nebo že je někdo sleduje a že jim hrozí nebezpečí.

Muž s rukama na tváři ve stresu – symbol pozitivních příznaků schizofrenie jako bludy či halucinace.

Halucinace

Osoba trpící schizofrenií může slyšet, cítit a vidět věci, které nejsou skutečné. Nejčastěji se jedná o hlasy jiných lidí. Pro zdravého člověka je obtížné představit si, co se odehrává v hlavě schizofrenika. Hlasy mohou být přátelské, neutrální, ale také nepřátelské nebo rozkazovačné, což může vést k nebezpečnému chování.

Poruchy myšlení

Dalším příznakem schizofrenie je snížená schopnost komunikace. Schizofrenik může mít potíže odpovědět vám na otázku nebo na ni odpovídá nesouvisle.

Poruchy chování

Chování schizofrenika se projevuje například nepřiměřenými emočními reakcemi a nepředvídatelným chováním. Schizofrenik může také vykonávat činnosti, které jsou bezúčelné a neorganizované.

Žena s prázdným výrazem sedící u stěny – znázornění poruch chování při schizofrenii.

Negativní příznaky schizofrenie

Termín „negativní příznaky“ označuje symptomy, které jsou méně nápadné a obvykle se objevují v důsledku ztráty zájmu a radosti ze života. Jsou to např.:

  • chybějící motivace k běžným činnostem,
  • potíže se soustředěním,
  • problémy se spánkem,
  • nezájem mluvit s lidmi,
  • nedostatek hygieny a péče o sebe.
Osamělý muž sedící u okna – ilustrace genetických otázek a dědičnosti schizofrenie.

Schizofrenie u dětí a dospívajících

Schizofrenie se u dětí vyskytuje zřídka, ale mezi varovné příznaky může patřit plachost, opožděný vývoj řeči, úzkost a poruchy svalové koordinace a motoriky. Další projevy se rozvíjejí náhle nebo postupně. U dospívajících se schizofrenie projevuje například sociální izolací, paranoidními myšlenkami, depresivními stavy, halucinacemi nebo zanedbáváním hygieny.

Smutné dítě sedící samo na gauči – ilustrace dětské schizofrenie.

Je schizofrenie vyléčitelná?

Na schizofrenii neexistuje žádný specifický lék. Pacientům však může pomoci terapie a léčba příznaků. V současné době se proti nim používají antipsychotika, která pomáhají upravovat hladiny chemických látek v mozku. Existují dvě hlavní skupiny antipsychotik:

  • antipsychotika první generace (typická) – zmírňují především pozitivní projevy schizofrenie,
  • antipsychotika druhé generace (atypická) – zmírňují také negativní projevy schizofrenie.

Kromě antipsychotik se doporučuje také doplňková léčba psychoterapií. Pro pacienty se schizofrenií je nejvhodnější kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která jim pomůže lépe zvládat a interpretovat jejich myšlenky a vnímání reality.

Důležitá je také podpora rodiny a blízkých, kteří by měli pacienta co nejvíce motivovat k léčbě. Neléčená schizofrenie může vést ke zhoršování psychotických příznaků, sociální izolaci a vážným problémům v každodenním životě.

Muž se skloněnou hlavou a zoufalým výrazem – otázka léčitelnosti schizofrenie.

Je schizofrenie dědičná?

Ano, schizofrenie může být dědičná. Výzkumy ukazují, že pokud jeden z rodičů trpí schizofrenií, je pravděpodobnost, že se nemoc vyvine i u dítěte, asi 10-15 %. Kromě genetické predispozice mohou k rozvoji schizofrenie přispět i následující faktory:

  • komplikace při porodu,
  • infekce v těhotenství,
  • psychické nebo fyzické trauma v dětství,
  • chronický stres,
  • užívání drog.
Žena v depresi opřená o kolena – vizuální metafora negativních příznaků schizofrenie.

Je schizofrenie překážkou ve vztahu?

Schizofrenie a láska se zcela nevylučují a to, zda bude vztah fungovat, závisí na řadě faktorů. Pokud jste u svého partnera zaznamenali nějaké varovné příznaky schizofrenie, zkuste si spolu o tomto onemocnění upřímně promluvit. Pokud se vaše obavy potvrdí, povzbuďte ho/ji k návštěvě odborníka a zeptejte se, jaký vliv může mít vztah nebo případné založení rodiny na vás oba.

Partner utěšuje svou přítelkyni – podpora ve vztahu navzdory duševní nemoci.

Může schizofrenik pracovat?

Odpověď zní ano. A pokud je práce pro schizofrenika vhodná a není příliš stresující, může v kombinaci s vhodnou léčbou dokonce pomoci zlepšit zdravotní stav. Existují organizace, které pacientům pomáhají najít a udržet si vhodnou práci.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama