Kontrola matrace na známky ploštic

Našli jste na svém těle červené štípance od štěnice a chcete vědět, jak se těchto malých parazitů co nejrychleji zbavit? Jejich odstranění je obtížné, ale ne nemožné. Prozradíme vám, co proti nim zaručeně funguje, a podíváme se také na účinnost některých babských rad. Dozvíte se také, jak se zbavit štěnic v oblečení, nábytku a matracích.

Jak vypadá štěnice?

Dospělá štěnice domácí je hnědě zbarvená, má ploché tělo a dorůstá délky asi 4 až 5 mm. Na zádech má vestigiální křídla, která však nejsou plně vyvinutá a funkční. Larva štěnic, nazývaná také nymfa, má bílou nebo hnědou barvu a velikost špendlíkové hlavičky.

Detailní záběr ploštice

Za jak dlouho zmizí kousnutí od štěnice?

Kousnutí od štěnice obvykle zmizí do jednoho týdne, ale u lidí s citlivější pokožkou může hojení trvat déle. Pokud štěnice nezlikvidujete, budou se na vašem těle objevovat další a další štípance.

Jak se štěnice dostanou do bytu?

Ploštěnky se vyskytují v každém prostředí bez ohledu na jeho čistotu. Do vašeho domova se mohou dostat různými způsoby.

Cestování

Pokud jste se ubytovali v hotelu, hostelu nebo jiném ubytovacím zařízení, mohli se ploštice dostat do vašich zavazadel nebo oblečení.

Použitý nábytek

Štěnice se mohou skrývat v použitém nábytku, který jste si přinesli domů. Nejrizikovější jsou pohovky a matrace.

Sousední byty

Pokud bydlíte v bytovém domě, mohou se k vám štěnice přestěhovat z jiných bytů přes elektrické zásuvky, potrubí nebo škvíry ve stěnách.

Inspektor hledající ploštice na matraci pomocí světla

Jak zjistit, že máte doma štěnice?

Někteří se domnívají, že štěnice nejsou pouhým okem viditelné. Dospělí jedinci jsou však dostatečně velcí na to, abychom je viděli. Někdy je však těžké je najít, protože se skrývají ve štěrbinách postele. Pokud je nemůžete najít přímo, mohou vám pomoci jiné identifikační znaky:

  • červené štípance,
  • hnědé nebo černé skvrny na prostěradle (trus štěnic),
  • malé krvavé skvrny na prostěradle,
  • zatuchlý zápach (při větším zamoření).
Žena škrábající si ruku kvůli svědění způsobenému plošticemi

Účinné tipy, jak se zbavit štěnic

V boji proti těmto škůdcům je dobré vědět, co nesnáší štěnice. Při hubení pomáhají zejména vysoké teploty, chlad a chemické látky.

Prádlo perte při vysokých teplotách

Štěnice z oděvů a ložního prádla snadno odstraníte vypráním v automatické pračce při teplotě nejméně 60 °C. Tím odstraníte všechna vajíčka a dospělé jedince.

Povysávejte infikované oblasti

Vysajte všechny matrace, pohovky, židle a koberce. Nevynechejte žádné štěrbiny, ve kterých se štěnice často ukrývají. Obsah sáčku z vysavače ihned zabalte do vzduchotěsného obalu a zlikvidujte mimo domov.

Zmrazte drobné předměty

Věci, které nemůžete vyprat, zabalte do sáčku a nechte je 24 hodin v mrazáku. Mráz, stejně jako vysoká teplota, ploštice zničí.

Ploštice na tkanině

Použijte parní čistič

K čištění malých ploch, kam se vysavač nedostane, použijte páru. Parní čistič vyhubí ploštice i nymfy pomocí vysoké teploty.

Dezinfikujte povrchy

Kupte si přípravek na hubení štěnic a vydezinfikujte s ním všechny podlahy, nábytek a obklady. Dezinfekce musí být opravdu důkladná, takže nezapomeňte na malé prostory a místa za nábytkem.

Objednejte si dezinsekci

Nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit štěnic, je odborná dezinsekce. Zavolejte profesionální firmu, která pomocí horké páry a postřiků zlikviduje všechny ploštice a vajíčka. Proces dezinsekce trvá přibližně 1 až 2 hodiny. Po jejím skončení byste neměli být v prostorách nejméně 3 hodiny.

Parní čištění postele proti plošticím

Babské rady na štěnice a jejich účinnost

Babské rady na štěnice sice nabízejí levná řešení, ale jsou skutečně účinná? Pojďme se na ně společně podívat.

Pomáhá savo na štěnice?

Savo může pomoci při hubení štěnic, protože obsahuje chemické látky, které při přímém kontaktu usmrcují dospělé jedince i nymfy. Použití přípravku Savo se však nedoporučuje k odstraňování štěnic. Je to proto, že při nesprávném použití může být pro lidi a zvířata toxický. Další nevýhodou je riziko poškození nábytku a tkanin.

Pomáhá ocet na štěnice?

Ocet nedokáže zahubit larvy štěnic, a proto se nedoporučuje k jejich úplné likvidaci. Můžete jej však použít jako doplňkový prostředek. Pomocí hadříku nebo houbičky naneste bílý ocet na všechna postižená místa a nechte působit.

Pomáhají esenciální oleje proti štěnicím?

Štěnice můžete odpuzovat pomocí některých esenciálních olejů. Nejúčinnější jsou oleje z levandule, tea tree a citronové trávy. Levandule působí na štěnice také v sušené formě. Štěnice nesnášejí isopropylalkohol, který narušuje jejich dýchací systém. Můžete ho použít k dezinfekci nábytku a postelí. Stejně jako ocet, jsou tyto metody pouze doplňkovými prostředky.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama