Stévie sladká, lat. Stevia rebaudiana je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, konkrétně z Paraguaye. Do Evropy ji přivezli na lodích španělští dobyvatelé ve 16. století. Známá je především svoji charakteristickou sladkou chutí. Údaje udávají, že je 100 – 300 krát sladší, než cukr, ale neobsahuje sacharidy, kalorie ani umělé přísady.
Zdravotní benefity stévie
Stévie je na rozdíl od jiných sladidel 100% přírodní. Při užívání do sebe nedostáváme nežádoucí látky jako například sorbitol, mannitol, aspartam jako je tomu u průmyslových sladidel, které mají navíc mírné vedlejší účinky jako kupříkladu průjem. Ne každému však její chuť vyhovuje. Někteří lidé ji považují za hořkou, jiní si zase přirovnávají ke mentolu.
Je vhodná pro diabetiky
Nejčastěji se stévie používá pro diabetiky, kteří potřebují regulovat hladinu cukru v krvi. Protože stévie je nevýživné sladidlo a neobsahuje kalorie ani nezvyšuje hladinu cukru v krvi, takže je vhodnou náhradou cukru pro osoby s tímto onemocněním. Předpokládá se že, má hypoglykemické vlastnosti, což při její konzumaci vede ke snížení hladiny inzulinu a glukózy.
Napomáhá při regulaci tělesné hmotnosti
Protože stévie neobsahuje žádné kalorie, může být užitečným nástrojem, jak dodat potravinám sladkou chuť bez dalších kalorií. Při správném cvičení a životosprávě se díky stévii nemusíte vzdávat chuti na sladké. Stačí cukr nahradit stévií a vy si tak můžete dopřát i sladkou kávu nebo buchtu.
TIP: Jak zhubnout a udržet si zdravou váhu?
Pomáhá regulovat krevní tlak
Konzumace stévie prokázala pozitivní snížení krevního tlaku u osob s hypertenzí. V souboru studií z roku 2020 bylo zjištěno, že snižuje krevní tlak u přibližně 850 osob z celkového počtu 1000. Stévii najdete v mnoha obchodech s potravinami buď v tekuté, nebo práškové formě. Hledejte ji v oddělení pečiva v blízkosti ostatních forem cukru a sladidel. Pokud hodláte vyměnit umělé sladidlo za to ze stévie, čtěte pečlivě zadní stranu. Hledejte to s nejvyšším podílem steviosidu. Steviosid se nazývá souhrnně komplex sladivých látek obsažen v celé rostlině, kromě kořenů.
TIP: 5 jednoduchých metod, jak snížit tlak
Neškodí zubům ve srovnání s ostatními sladidly
V ústech každého člověka jsou bakterie mnoha druhů. Cukry, které přicházejí do styku s ústními bakteriemi, mají tendenci kvasit. Jak cukr fermentuje, štěpí se na různé složky. Jednou z těchto složek je kyselina mléčná, která požírá zubní sklovinu. V průběhu času může kyselina mléčná způsobit erozi zubní skloviny a zánět dutiny. Umělé sladidla, jako je extrakt z listů stévie, na druhé straně nejsou schopna fermentovat při kontaktu s ústními bakteriemi.
Protože nefermentuje, extrakt z listů stévie neprodukuje kyselinu mléčnou, která způsobuje kazy a zubní kaz. EFSA (European food safety authority) uvádí, že „udržování mineralizace zubů snížením demineralizace zubů v důsledku produkce kyselin v plaku způsobené fermentací sacharidů je příznivým fyziologickým účinkem…“, což dokazuje, že sladidla, jako je extrakt z listů stévie, jsou skutečně šetrná k zubnímu zdraví.
Je stévie bezpečná pro všechny?
Ne tak úplně. Stévie patří do čeledi rostlin Asteraceae/Compositae, kam patří také ambrózie, chryzantémy, měsíčky a sedmikrásky. Osoby s alergií na tuto čeleď rostlin mohou být citlivé i na stévii.
Někteří lidé, kteří užívají stévii, pociťují nadýmání, nevolnost, závratě, bolesti svalů a necitlivost. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil stévii pro použití jako potravinářské aditivum a označil ji za „obecně uznávanou jako bezpečnou“.
Neexistují žádné důkazy o tom, že by stévie byla pro lidskou spotřebu nebezpečná. Světová zdravotnická organizace stanovila přijatelný denní příjem na 4 miligramy na kilogram hmotnosti.
Pěstování zvládne i začátečník
Stévie se pěstuje především v oblastech, které se nacházejí mezi 20 a 40 stupni severně nebo jižně od rovníku. V těchto zeměpisných šířkách má rostlina 12 hodin slunečního svitu, kterému dává přednost pro produkci steviol-glykosidů – sladkých složek – v listech rostliny. Stévii se náramně daří pěstovat i v našich podmínkách.
Rostlina vyžaduje slunné místo a dobře živenou půdu. Dobře se jí daří ve skleníku, ale postačí květináč nebo jí můžete vysadit jen tak na záhon k ostatním bylinkám. Stévie se sklízí nejlépe těsně před květem, kdy je v rostlině nejvíce sladkosti. Sklízet můžeme v průběhu celého období vegetace. Stévie se dá použít jak v syrovém, tak v sušeném stavu. Čerstvé listy lze z rostliny ustřihnout a použít například do čaje místo cukru. Ze sušených listů se vyrábí sladidlo. Listy stačí zalít zhruba půl litrem vroucí vody a louhovat do druhého dne. Tekutinu slijeme do uzavíratelné sklenice a používáme jako sladidlo do kávy nebo čaje. Takto připravené sladidlo vám v lednici vydrží zhruba tři měsíce.
zdroje : stevia.com, healthline.com, efsa.europa.eu, verywellfit.com
Foto: shutterstock.com