Pokojová rostlina použitá jako vánoční stromek s visícími ozdobami a osvětlením v podobě malých domků, umístěná na bílém stole.

Vánoční stromek jako nezaměnitelný symbol Vánoc nás provází po generace. Vánoce se nezadržitelně blíží a my jsme pro vás připravili pár inspirací na různé typy stromků, kterými si můžete vytvořit vánoční pohodu v každém pokoji. Pokud fandíte udržitelnosti a hledáte netradiční vánoční stromek, vřele doporučujeme vánoční stromek ze dřeva, třeba na zeď.

Živý vánoční stromek

Dáváte přednost živému vánočnímu stromku? Zastánci tradic jistě volí živý stromek, ať už smrk, borovici nebo jedličku. Nezaměnitelnou vůni živého stromku nic nenahradí. Na druhou stranu ceny živých stromků ovlivňuje inflace a situaci ve světě a tak se naše Vánoce mohou někdy razantně prodražit..

Jak dlouho roste vánoční stromek?

Vánoční stromek, který zdobí naše domovy během svátků, roste poměrně dlouho. V závislosti na druhu stromu, podmínkách a péči může růst zhruba 7 až 12 let, než dosáhne ideální výšky okolo 1,5 až 2 metrů. Nejčastěji se pěstují smrky, borovice nebo jedle. Například smrk ztepilý roste poměrně rychle, zatímco jedle kavkazská potřebuje delší dobu, aby dosáhla požadované výšky a hustoty větví. Stromky se pěstují na speciálních plantážích, kde o ně pěstitelé pečují tak, aby byly krásně symetrické a odolné. Pokud tedy zvolíte živý vánoční stromek, mějte na paměti, že za jeho krásu stojí roky trpělivé práce.

Tradiční vánoční stromek s osvětlením a zlatými ozdobami v interiéru s krbem a vánoční výzdobou.

Umělý vánoční stromek

Umělý stromek je sice větší jednorázová investice, ale vydrží po mnoho nacházejících vánoc. Navíc umělý stromek neopadává, tak jako je tomu u živé varianty a zpravidla bývá jeho rozložení větví pravidelnější a hustší než stromek živý. Po vánocích ho stačí rozložit a uložit do krabice, kde na vás počká do nadcházejících vánoc.

A co tak netradiční vánoční stromek?

Pokud nelpíte na tradičním stromku ať už umělém, nebo živém, symbol vánoc si můžete levně vyrobit například ze starých „štaflí“ nebo z kousku provázku a pár větví, či dokonce z oblíbených palet. Možností je nespočet a vše záleží na vaší představivosti a chuti.

Dřevěný vánoční stromek z žebříku

Většina z nás má doma zmíněné „štafle“, či jinou formu žebříku. Ten se skvěle hodí jako náhrada tradičního stromku. Po rozložení přirozeně připomíná tvar vánočního stromku a vám už jenom zbývá na něj zavěsit žárovky a pár dekorací. Na vrchol stromku nasaďte hvězdu, či mašli, dozdobte girlandou a za pár minut je netradiční vánoční stromek hotov.

Vánoční stromek z větví

Ano i obyčejný dřevěný klacík, kterých se v přírodě válí hromada, lze přetvořit na vánoční stromek. Stačí trochu zručnosti a běžné nářadí. Na procházce přírodou nasbírejte větvičky různých druhů stromů, podobných tlouštěk a velikostí. Po přivezení domů tyto větve nařežte na různé délky, tak aby vám dohromady vytvořil obrys stromku. Následně všechny převrtejte uprostřed a nastrčte na pevnější drát v pořadí od nejdelšího po nejkratší. Takto vyrobený vánoční stromek z větví dolaďte už jenom jemnou ozdobou, například hvězdou na špičce nebo LED svíčkami.

Vánoční stromek ze dřeva

Také velmi šetrný způsob pro vaší peněženku. Vánoční stromek si můžete vyrobit například z dřevěných desek, které se vám válí někde ve stodole, nebo na zahradě. Dřevěné desky jednoduše seřízněte do požadovaného tvaru a délky od nejširších po nejužší do tvaru stromku. Desky následně připevněte k sobe pomocí vrutů, nebo hřebíků. Pokud si přejete desky obarvit, či jinak barevně sladit, použijte k tomu barvu na dřevo, či lazuru, nejlépe vodou ředitelnou. Mezi jednotlivá patra můžete vložit menší kousky desek příčně a vytvořit tak prostor pro ozdoby, které na ně položíte.

Dřevěný vánoční stromek z palet

Jestli se vám na zahradě válí nepotřebné palety, možná stojí za to je využít k výrobě vánočního stromku z palet. Tato variace je pro šikovnější kutily, vyžaduje práci s pilkou a bruskou. Palety si nejdříve rozeberte na jednotlivé desky, které zbavte přebytečných hřebíků. Takto připravené desky následně naskládejte vedle sebe a nakreslete si obrys stromku. Následně je vyřízněte dle obrysu a dřevo důkladně obruste ze všech stran. Pak už jenom stačí takto připravené desky seskládat na sebe dle velikosti. Tento typ stromečku vyžaduje pevnou základnu, kterou můžete vyrobit také z paletových odřezků. Jako kostra stromku skvěle poslouží například hrubší závitová tyč, nebo jakákoliv tyč dostatečně dlouhá.

Vánoční stromek na zeď

Vánoční stromek na zeď je velice oblíbenou variantou vánočních dekorací, ale poslouží také i jako hlavní vánoční stromek pod který nám Ježíšek naděluje dárky. Podobně jako u vánočního stromku z větví jich budete pár potřebovat i na tento závěsný. Výhodou tohoto stromku na zeď je, že vám postačí kromě větviček kousek provázku a šikovné ruce. Na dotvoření atmosféry ozdobte stromek například led páskem světel, nebo vyrobte jednoduché vánoční ozdoby například ze skořice, nebo usušeného pomeranče. Vánoční stromek na zeď můžete umístit do libovolné místnosti, či chodby.

Vánoční stromek v květináči

Jestli i tak toužíte po klasičtějším symbolu vánoc, ale máte málo místa a nechcete příliš utrácet, vhodnou volbou pro vás bude vánoční stromek v květináči. Jeho hlavní výhodou je jeho velikost a přenosnost. Vybírat můžete jak z živých, tak i z umělých vánočních stromků v květináči. Po vánocích živý stromek můžete vysadit na zahradě, nebo ho někomu darovat. Stromky při správné zálivce přežijí Vánoce doma bez problémů.

Vánoční stromek – inspirace

V případě, že jste si nevybrali z inspirací výše, máme pro vás dalších pár ukázek. Netradiční vánoční stromek lze vyrobit prakticky z jakéhokoliv materiálu. Mnohdy stačí pouhý provázek, kus samolepicí pásky a pár suchých šišek anebo oblíbená pokojová rostlina.

Chcete letošní Vánoce pojmout v DIY? Alternativní vánoční stromek, ale i celou vaší domácnost můžete vyzdobit DIY dekoracemi a dokonce i vánoční dárky si můžete vyrobit sami. Další tipy najdete v článku: DIY vánoční dekorace a tipy na vánoční dárky.

Foto: shutterstock.com

Reklama