Matka utěšuje malou dívku, která si drží bříško, což může být znakem nepohody způsobené zácpou.

Ačkoli je zácpa u dětí a kojenců běžným problémem, rodičům pochopitelně působí starosti a dětem nepříjemnosti. V tomto článku se zaměříme na příznaky zácpy u nejmenších a poradíme vám, jak jim ulevit. Vysvětlíme také, kdy je nutné přestat spoléhat na domácí rady a navštívit raději lékaře.

Jak se projevuje zácpa u dětí?

Příznaky zácpy u dětí mohou zahrnovat:

  • vyprazdňování méně než třikrát týdně,
  • tvrdou a suchou stolici,
  • bolest při vyprazdňování,
  • bolest žaludku,
  • stopy stolice na spodním prádle dítěte,
  • krev na povrchu stolice,
  • že se dítě snaží vyhýbat vyprazdňování,
  • že dítě překříží nohy, aby zadrželo stolici.

Jak vyvolat vyprázdnění u dětí?

Zácpa u dětí je poměrně častým problémem. Pokud se jedná o akutní zácpu, není důvod k obavám. Zde je několik tipů, jak se dítě může vykakat, když mu to nejde.

Zácpa u dětí - Jak vyvolat vyprázdnění
Zácpa u dětí – Jak vyvolat vyprázdnění

Strava s vysokým obsahem vlákniny

Připravte dítěti zdravou stravu s velkým podílem čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Vařte jídla z různých luštěnin, jako je například hrášek, fazole, cizrna, čočka, sója.

Probiotika

Probiotika hrají klíčovou roli ve zdraví našich dětí, protože podporují správný vývoj imunitního systému a pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Najdete je například v jogurtu a kysaném zelí.

Dostatek tekutin

Vaše dítě potřebuje dostatek vlákniny, aby se zbavilo zácpy, ale neměli byste zapomínat ani na tekutiny. Dostatečný pitný režim je totiž jedním z nejúčinnějších způsobů, jak změkčit stolici a usnadnit její vyprazdňování. Vaše dítě by mělo během dne pít hodně čisté vody a trochu mléka. Při zácpě se snažte omezit sladké nápoje.

Pohyb

Mírné cvičení, běh nebo chůze pomáhají stimulovat funkci střev a vyvolat stolici. Zkuste si s dítětem zasportovat, jděte na procházku do přírody nebo si zajděte na hřiště. Hlavní je, aby se dítě pohybovalo a nebylo po většinu dne nečinné.

Zácpa u dětí - Zajděte na hřiště
Zácpa u dětí – Zajděte na hřiště

Léky na zácpu

Na léčbu akutní zácpy u dětí se nejčastěji používají projímadla, nazývaná také laxativa. Projímadla lze dítěti podávat v různých formách, jako jsou tablety, čípky, kapky nebo sirupy. Použití projímadel byste však měli vždy předem konzultovat s lékařem, který určí přesné dávkování a vhodný lék. Kromě projímadel mohou při zácpě pomoci také sirupy s vysokým obsahem vlákniny.

Jak se projevuje zácpa u kojence?

Vaše miminko může mít zácpu, pokud má tvrdou, suchou stolici, která se nevsákne do pleny.

Dalším příznakem může být, že se dítě při vyprazdňování příliš namáhá a pláče.

Zácpa u kojence - Jak vyvolat vyprázdnění
Zácpa u kojence – Jak vyvolat vyprázdnění

Jak vyvolat vyprázdnění u kojence?

Zácpa u kojence se nejčastěji objevuje při přechodu z mateřského mléka na příkrmy nebo při přechodu na umělou mléčnou výživu.

Zkuste kojenci denně podávat 30 až 60 ml stoprocentní ovocné šťávy (hruškové, švestkové, třešňové nebo jablečné). Šťávu přestaňte podávat ve chvíli, kdy je stolice příliš řídká.

Teplá koupel někdy pomáhá stimulovat pohyb střev.

Dalším způsobem je masáž břicha nebo cvičení s nohama. Stačí několik minut jemně masírovat bříško kojence ve směru hodinových ručiček.

V neposlední řadě se ujistěte, že má kojenec dostatečný pitný režim.

Pokud se vaše miminko několik dní nevykakalo a ovocná šťáva nezabrala, obraťte se na svého pediatra. Pravděpodobně vám předepíše vhodné léky, například čípky na zmírnění zácpy. Nikdy však kojenci nepodávejte léky proti zácpě, pokud vám je lékař nedoporučí.

Jak vyvolat vyprázdnění u kojence
Zácpa u dětí – Jak vyvolat vyprázdnění u kojence

Kdy navštívit lékaře?

Zácpa u dětí a kojenců obvykle není závažná a jedná se pouze o dočasný stav. Chronická zácpa však může vést ke komplikacím a signalizovat onemocnění. Pokud zácpa trvá déle než dva týdny nebo ji doprovází následující příznaky, navštivte dětského lékaře:

  • horečka,
  • krev ve stolici,
  • otok břicha,
  • úbytek hmotnosti,
  • bolest při vyprazdňování,
  • nechuť k jídlu.

Kojenci jsou obecně citlivější a měli by kakat častěji. Proto je vhodné navštívit pediatra, pokud zácpa trvá déle než 3 dny nebo pokud máte jakékoli pochybnosti.

Foto: shutterstock.com

Reklama