Osoba sedící na toaletě, s nohavicemi stahnutými ke kotníkům a toaletním papírem na dosah. Znázorňuje obavy z nezvyklé barvy stolice.

Barva stolice u dospělých a dětí se ve většině případů mění v závislosti na stravě. Malé barevné odchylky jsou běžné, ale v některých případech může neobvyklá barva naznačovat vážný zdravotní problém. Zjistěte, co signalizuje zelená, světlá nebo černá stolice nebo co má společného stres a žlutá stolice.

Jak vypadá normální stolice?

Všechny odstíny hnědé jsou v normě. Hnědá, tmavě hnědá a světle hnědá barva stolice naznačují, že je vše v pořádku. Všechny tyto odstíny jsou obvykle ovlivněny potravinami, které jíte. Zdravá stolice zapáchá a má měkkou až pevnou strukturu. Její vylučování by mělo být bezbolestné. Ve vzácných případech může tmavě hnědá stolice signalizovat onemocnění.

Co znamenají jednotlivé barvy stolice?

Změny barvy stolice jsou obvykle normální, ale někdy mohou signalizovat různé zdravotní problémy. Proto je důležité změny sledovat a při podezření na onemocnění navštívit lékaře.

Dospělý muž sedící na toaletě, symbolizující zdravotní problémy spojené s barvou stolice.

Zelená stolice

Pokud se u vás zelená stolice objeví po konzumaci určité potraviny nebo po užití léků a nemáte žádné jiné příznaky, je pravděpodobně vše v pořádku. Někdy však zelená stolice signalizuje přítomnost onemocnění. Zde je několik příčin, které mohou toto zbarvení způsobit:

  • konzumace zelené zeleniny (zelí, špenát, brokolice),
  • konzumace potravin nebo nápojů modré a fialové barvy (borůvky, limonáda, nanuky, červené zelí),
  • užívání antibiotik a jiných léků,
  • přítomnost bakterií a virů ve vašem těle,
  • gastrointestinální onemocnění (Crohnova choroba, celiakie),
  • komplikace po odstranění žlučníku.
Nohy osoby sedící na toaletě, s kalhotami staženými ke kotníkům a toaletním papírem na podlaze. Symbolizuje zdravotní potíže spojené s barvou stolice.

Co naznačuje zelená stolice u dětí?

U batolat a starších dětí je zelená stolice ve většině případů způsobena stravou. Někdy jsou příčinou léky a doplňky železa nebo přítomnost bakterií či virů.

Co znamená zelená stolice u kojenců?

U novorozenců se zelená stolice běžně objevuje v období přechodu z husté černé stolice na stolici hořčicové barvy. U kojenců se dříve mělo za to, že zeleně zbarvená stolice je hladová, ale dnes víme, že to není pravda. Vyskytuje se především při nerovnoměrné spotřebě předního a zadního mléka.

Zelená stolice u miminka může mít několik dalších příčin:

  • vaše strava (zelená zelenina, potraviny obarvené zeleným potravinářským barvivem),
  • žaludeční virulence kojence,
  • alergická reakce na příkrmy,
  • alergická reakce na léky.
Miminko leží na přebalovacím pultu a je mu měněna plena, symbolizující kontrolu nezvyklé barvy stolice u kojenců.

Tmavá stolice

Černé zbarvení stolice u dospělých může způsobit:

  • některé tmavé nebo červené potraviny a nápoje (borůvky, krvavá klobása, červená řepa),
  • doplňky železa,
  • závažná onemocnění trávicího systému (jícnové varixy, žaludeční a dvanácterníkový vřed, nádory).

Pokud je příčinou tmavé stolice jídlo nebo doplňky stravy, není důvod k obavám. V ostatních případech byste měli navštívit lékaře. Černá stolice se totiž může objevit při krvácení do zažívacího traktu, ke kterému často dochází při závažných onemocněních.

Osoba sedící na toaletě s toaletním papírem v ruce, znázorňující problém s nezvyklou barvou stolice.

Co naznačuje tmavá stolice u miminek?

První stolice miminka po narození se nazývá smolka nebo mekonium. Je hustá, lepkavá a má černou barvu. Měla by se objevit v plence pouze v prvních 3 dnech života miminka.

Pokud si u staršího miminka všimnete tmavé až černé stolice, měli byste odložit plenku, donést ho k lékaři a miminko nechat vyšetřit. Tmavá stolice může znamenat vážný problém, například krvácení do trávicího traktu.

Co znamená černá stolice u dětí?

U starších dětí je to s tmavou až černou stolicí podobné jako u dospělých. Pokud nebylo zbarvení způsobeno doplňky stravy nebo stravou, může se jednat o příznak onemocnění.

Dítě sedící na nočníku s kalhotami staženými ke kotníkům, znázorňující problém s barvou stolice u dětí.

Světlá stolice

Říká se také acholická stolice a obvykle není způsobena stravou. Většinou je důsledkem užívání léků proti průjmu nebo antibiotik. Závažnějšími příčinami jsou onemocnění jater nebo nedostatek žluči ve stolici.

Co znamená světlá stolice u dětí?

Světlá až bílá stolice u dětí je často signálem onemocnění, jako je hepatitida nebo jiné onemocnění jater. Někdy se podobně jako u dospělých objevuje bílá stolice i u dětí v důsledku užívání antibiotik.

Dítě sedící na toaletě s kalhotami staženými ke kotníkům, znázorňující nezvyklou barvu stolice u dětí.

Žlutá stolice

Lidé s nadměrným stresem často jedí příliš hltavě a rychle. V důsledku toho se do jejich stolice nedostává dostatek žluči a bilirubinu, které ji zbarvují do přirozených hnědých odstínů. Stres však není jedinou příčinou žluté stolice. Způsobují ji také změny v denním jídelníčku, například vyšší příjem tuků. Někdy jsou příčinou poruchy jater, žlučníku a slinivky, celiakie nebo jiná onemocnění.

Pozor! Pokud žlutou stolici doprovází zvracení, zvýšená teplota, mdloby, bolesti břicha nebo psychické změny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama